Dudamelův projekt Symphony vyrazil v Madridu na desetileté turné

Venezuelský dirigent Gustavo Dudamel ve spolupráci s Mahlerovým komorním orchestrem představil 22. prosince v Madridu nový projekt na pomezí filmu, hudby a virtuální reality. Nese název Symphony a klade si za cíl svou efektní formou zaujmout novou generaci posluchačů klasické hudby.

Film s pomocí nejmodernějších technologií umožňuje návštěvníkům zažít hudbu z fascinující blízkosti. Divák se tak díky speciálním brýlím a sluchátkům ocitne například uvnitř houslí a trubky, nebo uprostřed orchestru při provedení 1. věty Beethovenovy Osudové symfonie pod taktovkou jednoho z předních světových dirigentů . Atraktivní obrazová stránka zavede návštěvníky také do vesmíru a hudební zážitek doprovodí „psychedelickými“ výjevy.

Kromě Beethovena je toto audiovizuální dílo prodchnuto i hudbou Gustava Mahlera a Leonarda Bernsteina. Režisér filmu Igor Cortadellas označil výsledek za „vizuální báseň, na které se podílelo více než 250 lidí,“ z toho více než 100 hudebníků ze 42 zemí světa. Jednou z inspirací byly podle jeho slov i vesmírné sondy NASA Voyager 1 a 2, které do kosmu vezly nahrávky zvuků pozemské přírody a právě Beethovenovy 5. symfonie, pro případ kontaktu s mimozemskou civilizací.

Devětatřicetiletý šéfdirigent Losangeleské filharmonie Gustavo Dudamel považuje projekt Symphony také za (svého druhu) pokus o navázání kontaktu s „mimozemskou civilizací:“ tedy s mladými potenciálními posluchači, kteří mnohdy považují klasickou hudbu za něco velice vážného a cizího. Právě na ně cílí efektní a smyslově působivé pojetí tohoto díla. Kromě toho se Dudamel snaží projektem Symphony přispět k naplnění svého dlouhodobého cíle: sbližování lidí z různých kulturních a sociálních prostředí pomocí hudby, kterému se věnuje i prostřednictvím své nadace Gustavo Dudamel Foundation.

Původně měl být projekt Symphony uveden již na jaře 2020 – stejně jako mnoho jiných byl však zbrzděn protikoronavirovými opatřeními. V Madridu je ke shlédnutí zdarma až do 19. ledna 2021, následně by měl putovat po další stovce španělských a portugalských městech po dobu deseti let. Vzhledem k délce a rozsahu tohoto turné je tedy šance, že během dovolené ve Španělsku bude moci projekt Symphony v nejbližších letech navštívit i tuzemský zájemce.

FOTO: Marta Perez/EPA

Podcast