Dvořákova Praha je za dveřmi

Dvořákova Praha slibuje maximální zážitky i bezpečí pro diváky.

Uvedením dvou erbovních skladeb Antonína Dvořáka – violoncellového koncertu a Novosvětské symfonie v podání České filharmonie – začíná již v pátek 4. září třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Uskuteční se v původně plánovaném termínu od 4. do 20. září 2020 především v pražském Rudolfinu. Zachována zůstává hlavní dramaturgická linka s mimořádným důrazem na hudbu Antonína Dvořáka, role interpretů se však letos ujmou téměř výhradně čeští umělci. Podtitulem aktuálního ročníku se proto stalo motto „Češi hrají (nejen) Čechům“. 

 „V březnu tohoto roku se vzhledem ke všeobecné nejistotě mohla jevit jako nejjednodušší varianta festival zrušit. Tím bychom ale přišli o živou kulturu, o možnost kontaktu umělců s diváky, o skvělé zážitky. Jsem velmi rád, že jsme v přípravách vytrvali, že se dramaturgii povedlo sestavit atraktivní program a že letošní Dvořákova Praha začne navzdory okolnostem již příští týden,“ uvedl ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Programový ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon k letošnímu programu uvádí: „Naše výhoda je, že v tomto národě muzikantů je i celá řada světově renomovaných umělců. Takže z hlediska interpretačních zážitků nebudou diváci nijak ochuzeni. Jmenujeme-li jen namátkou – Česká filharmonie, Collegium 1704, Ivo Kahánek, Lukáš Vondráček, Jakub Hrůša – ti všichni a mnozí další se letos setkají s publikem u skladeb Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena nebo Josefa Suka.“

V programu jsou zastoupeni dirigenti Semyon Bychkov, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Petr Altrichter nebo Jiří Rožeň, v rolích sólistů a zároveň uměleckých vedoucích těles pak Radek Baborák nebo Josef Špaček. Těšit se můžeme na špičkové české klavíristy od Lukáše Vondráčka, Iva Kahánka, Martina Kasíka, Dua Ardašev až po nastupující hvězdu Marka Kozáka. Dále vystoupí sólisté jako například Jana Boušková, Tomáš Jamník, Jan Mráček, Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová nebo Jan Martiník. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie se představí Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse, PKF – Prague Philharmonia či Česká Sinfonietta.

Letošní program klade neobyčejný důraz na klavírní dílo Antonína Dvořáka. Stěžejní programová řada Dvořák Collection se přirozeně prolne s Komorní řadou a nabídne mimo jiné oba Dvořákovy klavírní kvartety s Lukášem Vondráčkem v roli kurátora a zároveň interpreta. Mimořádné bude provedení obou řad Slovanských tanců v původní verzi pro čtyřruční klavír v podání Dua Ardašev. Za zmínku stojí také neobvyklý festivalový počin – souborné provedení Dvořákových skladeb pro sólový a čtyřruční klavír, které se pod patronátem Iva Kahánka uskuteční 6., 8. a 19. září prostřednictvím dvou recitálových večerů a klavírního maratónu.

Všechny koncerty i doprovodné akce festivalu jsou pořádány v souladu s mimořádným opatřením vydaným Ministerstvem zdravotnictví, které vstoupí v účinnost od 1. září. V Rudolfinu i na všech dalších místech se chystají příslušná hygienická opatření. „Všechny dosud prodané vstupenky zůstávají v platnosti. Jsme rádi, že se potvrdila možnost otevřít Rudolfinum pro celkem 1000 posluchačů. Stavební dispozice budovy umožňuje často citovaný sektorový provoz. Držitelé vstupenek, na které máme kontakt, budou o pravidlech informováni e-mailem. Vše budeme také pravidelně aktualizovat na našich internetových stránkách a facebookovém profilu,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Klára Bumbálková. Ta také posluchače upozorňuje, že po celou dobu pobytu v prostorách Rudolfina bude nutné mít nasazenu roušku.

Podcast