Dvořákova Praha představí dva prestižní orchestry

11.9.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

V programu Dvořákovy Prahy mají každoročně své pevné místo přední světové orchestry a dirigenti zvučných jmen. Hned na začátku týdne 11. září vystoupí v Rudolfinu oceňovaný Gustav Mahler Jugendorchester, který spojuje nejlepší mladé hráče z celé Evropy. 

V jeho čele stane renomovaný dirigent Ingo Metzmacher a pod jeho vedením zazní Dvořákova koncertní předehra V přírodě, baletní suity Podivuhodný mandarín od Bély Bartóka a Daphnis a Chloé Maurice Ravela. Sólistou večera je přední francouzský klavírista Jean-Yves Thibaudet, vyhledávaný specialista na hudbu 20. století, v jehož podání návštěvníci uslyší Gershwinův Klavírní koncert F dur. 

V úterý 12. září se v Praze poprvé představí Tomáš Netopil v čele “svých” Essenských filharmoniků. Program propojující německou preciznost se slovanskou vřelostí nabídne díla Johannese Brahmse - Akademická slavnostní předehra, Antonína Dvořáka - Symfonické variace či Richarda Strausse - suita z opery Růžový kavalír. Vrcholem večera bude Koncert pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů, kdy se k Essener Philharmoniker a jejich šéfdirigentovi Tomáši Netopilovi přidá Pavel Haas Quartet. 

Foto: Hamza Saad