Dvořákova Praha vyvrcholí!

22.9.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Velkolepý závěr devátého ročníku bude patřit dvěma symfonickým tělesům, které představují pilíře evropské hudební historie i současnosti. V pátek 23. září Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem přednese díla Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, jeho následníka na poli cti a slávy české hudby. V sobotu 24. září se program letošní Dvořákovy Prahy uzavře slavnostním koncertem vůbec nejstaršího italského čistě symfonického tělesa, vynikajícího Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod taktovkou šéfdirigenta Antonia Pappana. Sólistou závěrečného večera bude americko-izraelský houslový virtuos Gil Shaham. 

„Jsem rád, že letošní ročník festivalu, jemuž dominovaly světové orchestry v čele se Staatskapelle Dresden, Londýnským symfonickým orchestrem nebo neméně světovou rezidenční Českou filharmonií, vyvrcholí koncertem skvělého italského tělesa, v jehož podání zazní zejména hudba Dvořákova přítele Petra Iljiče Čajkovského. Kombinace jejich typického italského temperamentu s uměním velkého ruského romantika za řízení charizmatického Antonia Pappana slibuje mimořádný zážitek,” láká ředitel festivalu Marek Vrabec. Na koncert vzácných italských hostů zbývají poslední vstupenky.

V pátek 23. září v Rudolfinu vystoupí rezidenční orchestr festivalu Česká filharmonie pod vedením svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Filharmoniky v první půli večera posílí při zřídka hraném Dvořákově Žalmu 149 a Polní mši Bohuslava Martinů Pražský filharmonický sbor řízeným Lukášem Vasilkem. Sólových partů Polní mše se ujme renomovaný český barytonista Svatopluk Sem. V druhé části večera zazní Dvořákovy předehry V přírodě, Othello a Karneval.

Závěrečný koncert v sobotu 24. září bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit zvučnému ansámblu Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Antonia Pappana. Italský šarm a temperament nebude jistě chybět v Předehře k opeře Popelka Gioacchino Rossiniho, v Čajkovského Koncertu pro housle a orchestr D dur se k orchestru přidají vzácné stradivárky v rukou vynikajícího britského houslisty Gila Shahama. Závěr koncertu i festivalu bude opět patřit ruskému klasikovi a jeho Symfonii č. 5 e moll.