ERWIN SCHROTT: ROJOTANGO

14.11.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

ERWIN SCHROTT: ROJOTANGO

Ve svém prvním sólovém albu natočeném pro etiketu Sony se slavný uruguayský basbarytonista Erwin Schrott vrací ke svým hudebním kořenům. Toto album Rojotango zahrnuje tanga z pera jihoamerických skladatelů, jako jsou Aster Piazzolla a Pablo Ziegler z Argentiny, Antônio Carlos Jobim, Egberto Gismonti, Caetano Veloso a Dori Caymmi z Brazílie a Violeta Parra z Chile. Díky kombinaci Schrottova vokálního mistrovství, krásného hlasu i technické jistoty a také hlubokého zaujetí pro tyto vášnivé písně vzniklo skvělé album.

„Tango je odrazem mé duše a v mém srdci má pevné místo“, říká Schrott. „Můj otec každé ráno v 6:30 zapnul rádio a celý dům se rozezněl hlasy velkých zpěváků tanga, jakými byli Carlos Gardel a Julio Sosa. Jako chlapec jsem je poslouchal spolu s otcem, který pil své maté, nejoblíbenější jihoamerický nápoj. Byl to náš každodenní hudební rituál, který má v mém životě nezastupitelnou roli.”

Erwin Schrott je jedním z nejvýznamnějších pěvců naší doby, který proslul zejména jako skvělý mozartovský pěvec, fascinující Don Giovanni, Leporello a Figaro. Narodil se v Montevideu v Uruguayi a operní debut absolvoval ve 22 letech v roli Rouchera v opeře Andrea Chénier. Po vítězství v soutěži Operalia Plácida Dominga v roce 1998 vtrhl na mezinárodní scénu a rychle se na ní prosadil. V rychlém sledu se představil v milánské La Scale, v Metropolitní opeře v New Yorku, v Pařížské národní opeře, Washingtonské národní opeře, ve Vídeňské státní opeře, v Teatro Colón v Buenos Aires, londýnské Covent Garden, v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, v opeře v Los Angeles ad. V létě 2008 uskutečnil dlouho očekávaný debut na Salcburském festivalu v roli Leporella.

V poslední době se představil jako Don Giovanni v Covent Garden, La Scale, na festivalu Maggio Musicale Fiorentino ve Florencii, ve Washingtonu, Los Angeles a v Japonsku na turné se souborem Metropolitní opery. Byl Figarem v Metropolitní opeře, ve Vídeňské státní opeře, v Curychu, Covent Garden i Valencii. Z dalších rolí zmiňme alespoň Verdiho postavy – Pagana v Lombarďanech, titulní roli v Attilovi a Banqua v Macbethovi – a dále Escamilla v Bizetově Carmen či Mefistofela v Gounodově Faustovi i v Boitově stejnojmenné opeře.

V minulé sezoně se představil jako Figaro v Metropolitní opeře a v Covent Garden, jako Don Giovanni v Opéra de Paris, Vídeňské státní opeře a v Monte Carlu a jako Procida ve Verdiho Sicilských nešporách v Kodani. Rok 2016 zahájí sérií představení Dona Giovanniho v Bavorské státní opeře v Mnichově a poté bude tuto roli zpívat v Teatro Colón v Buenos Aires, Attilu ztvární v Teatro Massimo v Palermu a na jaře ho čeká Mefistofele v Baden Badenu.

5. prosince 2016 se se svým projektem Rojotango představí pražskému publiku ve Smetanově síni Obecního domu. Koncert pořádá Nachtigall Artists.