Europark Art představuje tvorbu Petra Ptáčka

Výstava v Europarku Štěrboholy potrvá od 9. do 30. září.

V rámci úspěšného projektu Europark Art se uskuteční již šestá výstava, tentokrát z tvorby významného českého malíře, ilustrátora a grafika Petra Ptáčka.

Prodejní výstava začíná 9. září a představí jeho malby a grafiky zabývající se vším, co jezdí, plave, létá a má člověkem sestrojený motor. Vystavená díla je možné zakoupit přímo v Europarku v 1. patře na Infostánku.

V sobotu 18. září od 16 hodin se uskuteční setkání s Petrem Ptáčkem a další prodej jeho grafik. Akci doplní výtvarný umělecký workshop pro děti a dospělé.

LOGO Europark.jpg

Petr Ptáček se narodil 16. 10. 1965 v České Lípě. V místě svého narození žil však pouze do svých dvou let, poté se často se svými rodiči stěhoval, jelikož otec i matka pracovali v gastronomii a byli tak nuceni často měnit místo výkonu svého zaměstnání. Časté změny bydliště však neměly negativní vliv na Ptáčkovo dětství, umožnily mu naopak poznat kraj Českého ráje s jeho nepopiratelnými přírodními krásami. Ptáček také vzpomíná na své první dětské umělecké inspirace, knihy Karla Maye ilustrované Zdeňkem Burianem.

Petr Ptáček patří do skupiny výtvarných umělců, kteří mají ve svém výtvarném projevu jasno, přesně vědí, co chtějí znázornit. Jeho specializací je technika, zabývá se vším, co jezdí, plave, létá a má člověkem sestrojený motor. Fascinace technikou vede Ptáčka k tomu, že když maluje, či kreslí křižník, historický dvouplošník nebo závodní automobil, činí tak, jako by zobrazoval živou bytost. Svým uměním má blízko k uměleckému odkazu Kamila Lhotáka. Stejně jako Lhoták je samoukem, a stejně jako on dokáže svým technickým zátiším vdechnout jedinečné poetické kouzlo, mírně sentimentální atmosféru, která vnímavého diváka přenese mimo čas a prostor.

Ve své grafické tvorbě a zejména v žánru exlibris zůstává Ptáček věrný svým oblíbeným tématům, ve kterých propojuje své nadšení pro techniku a krásu stroje s člověkem, který je v jeho díle bytost nanejvýš lidská, plná citu a často také sofistikovaného, vulgarity prostého (sic) erotického napětí. V současnosti se také úspěšně věnuje známkové tvorbě a jeho známky jsou oblíbenými objekty zájmu nejen českých filatelistů.

Foto: Martin Říha

Podcast