Fazil Say v Rudolfinu

3.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

V sobotu 7. října se ve Dvořákově síni pražského Rudolfina bude konat klavírní recitál proslulého tureckého klavíristy Fazila Saye, který po Chopinovi a Beethovenovi zařadí do repertoáru i vlastní skladbu – sonátu s názvem „Gezi Park 2“. Ta reflektuje bouřlivé události v Istanbulu v roce 2013, které se staly symbolem protestu proti turecké vládě.

Sayova dráha světového pianisty začala roku 1994, kdy zvítězil v mezinárodní soutěži Young Concert Artists v New Yorku. Od té doby je Fazil Say vyhledávaným sólistou evropských a amerických předních orchestrů a dirigentů. Jeho nahrávky Bacha, Mozarta, Beethovena, Gershwina a Stravinského získaly několik ocenění včetně tří prestižních cen ECHO Klassik Award. Fazıl Say je nejenom klavíristou, ale také úspěšným skladatelem. Město Vídeň ho pověřilo zakázkou baletu k mozartovskému roku, který byl uveden v únoru 2006. V březnu 2010 premiéroval svoji první symfonii s názvem „Istanbulská“.

Skladba Gezi Park 2 je částí třídílného cyklu, který je hudební reflexí protivládních nepokojů v Istanbulu na jaře roku 2013, kdy park Gezi a náměstí Taksim zaplnily miliony lidí, proti nimž stály policejní jednotky pod vedením tehdy premiéra, dnes prezidenta Erdoǧana. Policie s cílem potlačit protesty nasadila proti občanům ty nejtvrdší prostředky a způsobila smrt čtrnáctiletého chlapce Berkina Elvana. Sayova sonáta je tryznou za nevinnou oběť, v tomto smyslu – ale také svým syrovým hudebním jazykem, zpracovávajícím prvky tradiční turecké hudby – připomíná Janáčkovu Sonátu 1. X. 1905, obdobně vytvořenou na základě emocionální reakce na smrt dělníka zabitého při brněnských pouličních nepokojích.