Festival Foerstrův Chýnov přivítá návštěvníky prvního ročníku

V neděli 20. srpna začne v Jihočeském kraji první ročník festivalu Foerstrův Chýnov. Program, který potrvá až do 17. září, nabídne koncerty různých žánrů nejen v místním kostele Nejsvětější Trojice, ale také Bílkově „Chaloupce“.

Po dvou nultých ročnících dospělo město Chýnov ke slavnostnímu okamžiku, kdy letos zahájí první ročník menšího hudebního festivalu Foerstrův Chýnov, jenž je ale spojen s velkými osobnostmi. Jde především o slavného místního rodáka sochaře Františka Bílka, od jehož narození v roce 2022 uplynulo 150 let, a jeho přítele a duchovního souputníka, hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera.

Jen jedenáct kilometrů od Tábora vzniká nová hudební tradice, jež od 20. srpna až do 17. září nabídne každou neděli jeden zajímavý koncert. Celý program zahájí v neděli 20. srpna od 17 hod. v kostele Nejsvětější Trojice kvintet Pavel Bořkovec Q skladbami Leoše Janáčka a Pavla Bořkovce.

O týden později budou moci návštěvníci festivalu zavítat od 11 hod. na matiné plné melodramů a kratších klavírních skladeb sestavených pouze z děl Josefa Bohuslava Foerstra. V neobvyklém prostoru tzv. Bílkovy Chaloupky vystoupí Olga Černá, Filip Sychra a Robert Fuchs.

Chaloupka je vzácná chýnovská památka, dům s ateliérem sochaře Františka Bílka (1872–1941), kterou si postavil známý tvůrce děl secesního symbolismu František Bílek. Jedinečná stavba jihočeské venkovské architektury připomíná, že Bílek byl i nápaditým architektem. Nevšední budova byla prvním vlastním obydlím Františka Bílka, které vystavěl roku 1898 na odlehlém pozemku svých rodičů. Umělec se v Chýnově narodil, několik let žil, stvořil svá stěžejní raná díla včetně velkého Krucifixu a v Chýnově také zemřel. Prostředí rodného města a okolní přírody přispělo k Bílkově specifickému mystickému projevu, v němž mísí náboženské vlivy s obdivem k přírodě.

Festival pokračuje 3. září koncertem Českého noneta, jež přednese v kostele Nejsvětější Trojice od 17 hod. díla Smetany, Wágnera, Strausse a pochopitelně i Josefa Bohuslava Foerstra.

V nabídce Foerstrova Chýnova nebude chybět ani varhaní koncert, který v kostele Nejsvětější Trojice využije 10. září od 17 hod. nejen zdejší vznosný hudební nástroj, ale také chrámovou akustiku, v níž se vedle varhanních tónu k uším posluchačů skvěle ponese i mezzosoprán Edity Adlerové např. ve výběru z Biblických písní od Antonína Dvořáka. Celý koncert povede varhaník Martin Maxmilian Kaiser.

Interpretem závěrečného koncertu prvního ročníku festivalu v neděli 20. září od 17 hod. bude Foersterovo komorní pěvecké sdružení, jež přednese kromě skladeb dalších autorů také tři písně od J. B. Foerstra: Lesní studánku, Pasačku a Písničku.

Vstupenky na festival Foersterův Chýnov se neprodávají, vstupné na všechny koncerty je dobrovolné, místa nejsou číslovaná. Prostřednictvím formuláře na webu festivalu nebo na adrese info@foersteruvchynov.cz je ale možné si vstupenky rezervovat a následně si je vyzvednout na místě konání koncertu nejpozději půl hodiny před zahájením.

Foto: Dům Františka Bílka (©Miloš Hlávka, Wikimedia Commons)

Podcast