Festival Jakuba Jana Ryby

28.5.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová
28. dubna t. r. začal zahajovacím koncertem v Rožmitále pod Třemšínem už druhý ročník hudebního festivalu Jakuba Jana Ryby. Jeho cílem je především prezentace Ryby jako renesanční osobnosti a umělce mimořádného talentu, nikoli pouze jako autora České mše vánoční. Festival představuje Rybovo dílo ve špičkové interpretaci, na místech jeho kraje, v dobovém i kulturním kontextu. 

Festival během tří měsíců nabídl pět koncertů, mši, odbornou konferenci a interpretační kurzy s workshopy. Jednotlivé akce se uskutečnily na místech Rybova kraje - v Rožmitále pod Třemšínem, v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy, ve Starém Rožmitále a na zámku v Březnici. Na koncertech vokálně - instrumentální, symfonické a komorní hudby se představili mladí i renomovaní umělci, kteří se ujali nejen skladeb Jakuba Jana Ryby, ale také dalších autorů, zejména jeho současníků. Festival podporuje také vznik nové hudby. V loňském roce byla v jeho rámci uvedena skladbu Jaroslava Pelikána „Confessiones“. V rámci letošního ročníku festivalu budou pak vyhlášeny výsledky prvního ročníku skladatelské soutěže Jakuba Jana Ryby. Slavnostní vyhlášení se uskuteční v rámci Závěrečného koncertu festivalu ve čtvrtek 20. června v Praze.  Ten se uskuteční v chrámu Sv. Mikuláše na Malé Straně a na programu bude světová premiéra Rybových Nešporních zpěvů. Koncert začíná ve 20:30 a v úvodu večera zazní přednáška dramaturga festivalu Zdeňka Klaudy o významu literárního odkazu Rybova textu.

Nešporní zpěvy jsou jedním z nejpozoruhodnějších děl Jakuba Jana Ryby. Toto dílo není jen důkazem jeho hudebního talentu, ale i nadání literárního. Jedná se totiž o zhudebnění jeho vlastního přebásnění liturgických textů – pěti nedělních žalmů a Magnificat, a v dobovém kontextu jde o zcela unikátní počin. Provedení tohoto velkolepého díla bude svěřeno Pražskému baroknímu orchestru s dirigentem Jakubem Kydlíčkem. Jedná se o orchestr studentů Pražské konzervatoře a festival tím navazuje na vystoupení studentského orchestru Plzeňské konzervatoře, který zahajoval minulý ročník pod taktovkou Jiřího Štrunce. Ryba totiž téměř celý svůj produktivní život zasvětil práci s mládeží, a festival se mu i touto cestou snaží vzdát hold a upozornit na tento rozměr jeho osobnosti. Pražský barokní orchestr doplní sbor Pražské konzervatoře a kvartet mladých sólistů Markéty Böhmové, Lucie Hilscherové, Jakuba Kośe a Václava Jeřábka.

Ryba

kostel povýšení sv. Kříže