Festival Janáček Brno 2022 zahájí unikátní spojení dvou slavných děl

Opera Z mrtvého domu a Glagolská mše spolu zazní 2. listopadu

Již po osmé bude Brno hostit mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno. Dílu Leoše Janáčka se jihomoravská metropole oddá od 2. do 20. listopadu 2022. Dění v Brně však tradičně obohatí i tvorba dalších umělců, kteří Janáčka na jeho tvůrčí cestě inspirovali či jím naopak byli inspirováni. Orchestrální tělesa budou na festivalu řídit naši přední dirigenti o nichž se můžete dočíst v dalším z našich článků. Janáček Brno 2022 však rozezvučí především věhlasné české a zahraniční soubory, které diváky seznámí s vlastní podobou tématu letošního ročníku festivalu „Quo vadis“. Odkazuje k Janáčkově oblíbené duchovní kantátě Felikse Nowowiejského.

Zahájení festivalu bude přirozeně patřit dílu Leoše Janáčka, tentokrát v nezvyklé podobě nové inscenace Janáčkovy opery Národního divadla Brno s názvem Glagolská mše / Z mrtvého domu. Při vzniku osobitého spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše se poprvé sejdou dva vynikající umělci – dirigent Jakub Hrůša, pro nějž to bude i první spolupráce s brněnským souborem, a režisér Jiří Heřman, který se k Janáčkovu dílu vrací po úspěšné inscenaci Příhod lišky Bystroušky. Premiéra se uskuteční 2. listopadu 2022 v Janáčkově divadle.

Vězni žijící v krutých podmínkách sibiřské věznice a za každým jménem se skrývá strastiplný lidský osud, neštěstí, zlo i jiskra naděje. Kousek po kousku, v malých útržcích vypráví jejich příběhy Leoš Janáček ve svém posledním a jedinečném díle. I přes tíživý konec stojí na počátku partitury Z mrtvého domu Janáčkem vepsáno: V každém tvoru jiskra boží! A to je myšlenka spojující jeho poslední operu s dílem stejně unikátním – mší na staroslověnský text.

Vznik Glagolské mše se částečně prolíná s prací na poslední opeře a je strhujícím vyznáním. Jak sám Janáček řekl: Chtěl jsem zde zachytit víru v jistotu národa na podkladě ne náboženském, ale na tom mravním, silném, který si bere Boha za svědka. Scénická podoba Glagolské mše jako pokračování opery Z mrtvého domu pak dává oběma dílům novou výpověď o síle víry v člověka.

Neobvyklou inscenaci spojující dvě Janáčkova díla odvysílá 6. listopadu OperaVision ve spolupráci s Českou televizí prostřednictvím live streamu.

Foto: Marek Olbrzymek (inscenace Glagolské mše / Z mrtvého domu)

Podcast