Festival Janáček Brno bude i letos bohatý

8. ročník přivítá česká dirigentská esa

Další, tentokrát 8. ročník mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno se uskuteční ve dnech 2. – 20. 11. 2022 a diváky opět čeká nabitý program v podání předních operních domů, věhlasných dirigentů, režisérů a interpretů. Letošnímu ročníku festivalu vtiskli organizátoři velmi výstižné téma „QUO VADIS“. Směr do jihomoravské metropole je však jasný a již i to že se na festivalu sejdou proslulí čeští dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović.

Festival bude zahájen premiérou Janáčkovy opery Z mrtvého domu v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Jakuba Hrůši v provedení souboru Janáčkovy opery NdB. Opera bude uvedena společně s Janáčkovou Glagolskou mší ve scénickém pojetí. Obrovskou šíři v možnostech interpretace Janáčkových oper ukáže festival také v letošním ročníku. Grand Théâtre de Genève přijede s inscenací Káti Kabanové režisérky Tatjany Gürbaca v hudebním nastudování Tomáše Netopila. Pražské Národní divadlo pak předvede zpracování téže opery, za kterým stojí režisér Calixto Bieito a dirigent Jaroslav Kyzlink. Diváky tak čekají dva velmi zajímavé interpretační pohledy.

Další výjimečné představení předvede Velšská národní opera, která přiveze Věc Makropulos v režii Olivie Fuchs pod hudebním vedením Tomáše Hanuse. Národní divadlo v Praze pak festival zakončí operou Plameny od Ervína Schulhoffa opět v režii Calixta Bieita.

Koncertní řada festivalu reflektuje inspirace slovanskou kulturou nejen v Janáčkově díle, ale i v tvorbě dalších skladatelů, především jeho současníků. Z bohaté koncertní řady to bude kantáta Quo vadis pod taktovkou Johna Fioreho s orchestrem Janáčkovy opery NdB a sborem Slovenského národního divadla. Z dalších koncertů to pak jsou vynikající tělesa, jako Orchestre de la Suisse Romande, orchestr Welsh National Opera a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Komorní koncertní řada představí špičkové soubory, jako jsou Pavel Haas Quartet, Zemlinsky Quartet a nebude chybět ani Janáčkův Zápisník zmizelého ve dvou provedeních, první mezinárodně oceněný s Juliem Drakem, Nicky Spencem a Václavou Krejčí Houskovou a druhý v instrumentaci Miloše Štědroně s neméně známou interpretkou Ivou Bittovou a předním českým tenoristou Jaroslavem Březinou.

Foto: Profimedia

Podcast