Festival Krumlov zveřejnil program 32. ročníku

18 koncertů, 11 koncertních míst, desítky zahraničních a stovky českých interpretů propojí v hlavním programu 32. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov od 14. července do 5. srpna 2023. Do jižních Čech zavítá například klavírista Alexandr Melnikov, tenorista Charles Castronovo, houslista Vadim Gluzman a další. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne koncerty, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity zdarma.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je významnou kulturní přehlídkou, na které již od roku 1992 zní každoročně hudba od 15. až po 21. století. Během historie festivalu na něm vystoupilo více než 12 tisíc umělců ze 40 zemí světa. Mezi nimi i slavní zpěváci jako Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Fleming, Karel Gott nebo Dagmar Pecková. Festival navštíví každoročně okolo 20 tisíc lidí.

Hudba z celého světa a několik výročí

Zahajovací koncert nazvaný Francouzská noc vrátí festival po dvaceti letech do poetické scenérie Letní jízdárny. Klavírista Alexandr Melnikov uvede Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry. Před siluetou českokrumlovského zámku zazní další díla francouzských skladatelů romantismu a impresionismu, Alexandra Duparca a Clauda Debussyho. Bolero Maurice Ravela doplní struhující taneční choreografie. Celý večer připomene jedno z klíčových dat evropské historie - 14. července 1789, tedy pád Bastily.

MHF CK 2023 - Letní jízdárna.jpg

Foto: Letní jízdárna

Druhý koncert s titulem Operní gala připomene operního velikána, od jehož narození uplyne 210 let - Giuseppa Verdiho. Sólisty Zuzanu Markovou a Charlese Castronova doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneze Carrerase. Spojení opery a baletu nazvané Il Boemo&Wranitzky přiblíží české skladatele, kteří se v Evropě proslavili v 18. století. Historicky poučenou interpretaci jejich díla zaručí Wranitzky kapelle dirigenta Marka Štilce. Hlas Myslivečkovým áriím propůjčí Simona Šaturová.

Na koncertě Viva España zazní temperamentní i romantické zarzuely, typické španělské operetní melodie, a to v autentickém podání sólistů Beatriz Díaz a Pabla Garcíy-Lópeze. Kytarista Rafael Aguirre vystoupí s Conciertem de Aranjuez Joaquína Rodriga. Orchestr PKF – Prague Philharmonia povede dirigent Manuel Hernández-Silva.

Koncert Vadim Gluzman a mladí talenti bude oslavou houslistových 50. narozenin společně s vítězi talentové soutěže Virtuosos V4+. Večer titulovaný Bernstein Meets Gershwin zase propojí dva americké skladatele, od jejichž narození letos uplyne 125 a 105 let. Klasická i muzikálová díla obou autorů představí zpěváci z newyorské Broadwaye Nikki Renée Daniels a Jeff Kready v doprovodu Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Janem Kučerou.

MHF CK 2023 - koncert Virtuosos V4+.jpg

Foto: koncert finalistů Virtuosos V4+

Netradiční lokace i nevážná klasika

„Chceme, aby se festival stal organickou součástí života ve městě. Do hlavního programu proto zařazujeme nová, občas experimentální místa. NEtradiční spojení slovenského Mucha Quartetu a mima Vladimíra Kulíška bude hostit Kulturní centrum Prádelna. Do krumlovské synagogy přinese Alinde Quintet hudbu židovského skladatele Pavla Haase. Věhlasná violoncellistka Meehae Ryo se smyčcovým kvartetem vzdá v Egon Schiele Art Centru Poctu Brahmsovi, od jehož narození uplyne 190 let,“ vysvětluje tisková mluvčí festivalu Marie Rydlová. „Doprovodný program nazvaný Festivalová zóna v Klášterní zahradě nabídne nejen koncerty a hudební pikniky, například s Unique Quartet, ale také výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Do festivalu tak zapojujeme lokální muzikanty, výtvarníky a kulturní instituce, jako jsou kláštery a 3+galerie, městská knihovna, Muzeum a fotoateliér Seidel a další,“ doplňuje Rydlová

Komorní koncerty bude hostit i Maškarní sál českokrumlovského zámku. Vystoupí v něm houslista Josef Špaček s klavíristou Miroslavem Sekyrou, Smetanovo trio nebo klavírista David Kalhous a jeho hosté. Dva varhanní koncerty propojí festival s mistrovskými kurzy Mekka varhaníků. V kostele Panny Marie Bolestné a v kostele ve Zlaté Koruně zahrají lektoři Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda i účastníci kurzů. V kostele sv. Mikuláše v Boleticích osvětleném svíčkami zase vystoupí vokální kvartet Bohemia Voice.

MHF CK 2023 - koncert Boletice.jpg

Foto: Kostel sv. Mikuláše v Boleticích

Žertovnou pozvánku do světa klasické hudby nabídne předposlední produkce festivalu pojmenovaná NEvážná klasika. Nezvyklé sólové nástroje publikum přesvědčí, že klasické hudbě rozhodně nechybí vtip a nadhled. Sopránových sól se zhostí Patricie Janečková a v překvapivé roli vystoupí i herec Jan Budař.

32. ročník festivalu završí koncert Slavné operní sbory a Carmina Burana. Jeho hvězdou bude Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Zahraničních sólisty Adrianu Kučerovou, Stevena La Brie a Anthonyho Gregoryho ve finále doplní Filharmonie B. Martinů vedená Danielem Raiskinem.

Vstupenky jsou ode dneška v předprodeji na webu www.festivalkrumlov.cz.

Úvodní foto: Záverečný galakoncert minulého ročníku

Zdroj: tisková zpráva

Podcast