Festival Malé oči rozzáří pohled dětí

Filmový festival pro děti začíná o víkendu v Praze

Festival legendárních filmů, ale i tvořivých dílen Malé oči se uskuteční 12. a 13. listopadu v žižkovském kině Aero a Biu Oko na Letné. Již 9. ročník festivalu není určen jen pro děti. Na svá dětská léta mohou zavzpomínat i dospělí. Pražská kina totiž promítnou starší filmy jako Železný obr nebo Ať žijí duchové! Letošní tématem festivalu jsou „Překvapivá kamarádství“.

V Aeru i Biu Oko bude hlavním lákadlem japonský animovaný film Doručovací služba čarodějky Kiki, který je nasazen na základě loňského úspěšného návratu do kin filmu Můj soused Totoro stejného režiséra, Hajaa Mijazakiho. Do Bia Oko se chystá také delegace tvůrců k premiéře filmu Kvík a také jedna z autorek Mlsných medvědích příběhů, Kateřina Karhánková, která zde uvede svou krátkou novinku Bábovka o dětech ze sídliště, únosu jedné hračky a její záchraně. V programu nebude chybět ani klasika Oldřicha Lipského z roku 1977, Ať žijí duchové! či předpremiéra pokračování úspěšné české pohádky Princezna zakletá v čase 2.

V žižkovském kině Aero se bude promítat animák O myšce a medvědovi, rodinné drama Medvěd, novinka Kvík a dobrodružné animovaný film Železný obr, lehce opomíjený celovečerní debut režiséra Brada Birda, který později natočil třeba Úžasňákovi nebo Ratatouille.

Zábava však ani letos nekončí jen v sále. Dramaturgové připravili pro malé návštěvníky i jejich a kamarády doprovodný program. Jeho specialitou bude tzv. Kino všemi smysly, interaktivní program, který návštěvníkům nabízí možnost podívat se v kině na místa, kam se běžný divák nedostane – od pokladny, přes kavárnu, sál až po promítací kabinu. Kina chystají pro děti ve spolupráci s Aeroškolou green screen dílnu, herní dílnu, herní koutek stolních her Albi a řadu zajímavých stánků, kde budou mít připravené různé aktivity skauti a skautky.

Prostory v obou kinech ozdobí také tematické výstavy z největší sbírky plakátů Terryho ponožky. Letenské kino zahalí originální plakáty tvůrců animovaného filmu (Born, Šalamoun, Poš). Na Žižkově návštěvníci kina uvidí divadelní a výstavní plakáty jevištního výtvarníka Zdenka Seydla. Kurátorem obou výstav je Pavel Rajčan, který se stará o největší tuzemskou sbírku plakátů Terryho ponožky.

V průběhu listopadu a prosince festival navštíví ještě další města: 11.–13. 11. Uherské Hradiště a Kino Hvězda, 12. 11. v Zábřehu na Moravě Kino Retro, 20. 11. v Prostějově Kino Metro 70, 2.–4. 12. v Hradci Králové BIO Central a 10.–11. 12. v Brně Univerzitní kino Scala

Na projekce se mohou těšit i žáci a žákyně základních škol. Od 8. do 15. listopadu bude v nabídce kin řada filmů, na které je nutné se předem přihlásit. Pro 1. stupeň budou vhodné tituly: Websterovi ve filmu a Kvík, pro 2. stupeň Kde je Anna Franková, Hranice odvahy, Řeka nebo Good Old Czechs.

Filmovou nabídku doplňuje doprovodný program formou lektorských přednášek a moderovaných diskusí. Pro zájemce o praktické dílny má pořadatel festivalu připravenou i širokou nabídku filmových workshopů. Mezi dílny patří dabingová, filmařská, plakátová nebo dílna filmového herectví.

Festival Malé oči pořádá Bio Oko, kino Aero, Aeroškola a distribuční společnost Aerofilms.

Foto: Profimedia

Podcast