Festival Opera Nova 2019

13.6.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

S ohledem na to, že k Nové scéně Národního divadla patří i současná opera, vznikla v roce 2018 myšlenka uspořádat festival a přehlídku aktuální operní tvorby. „Nultý“ ročník festivalu se konal v létě 2018 a letos na něj navazuje Opera Národního divadla prvním oficiálním ročníkem multižánrového festivalu OPERA NOVA. Ten proběhne ve dnech 23. 27. 6. 2019 na Nové scéně, v kostele sv. Anny na Anenském náměstí a na náměstí Václava Havla.

S prvním ročníkem se organizátoři rozhodli založit také novou tradici. Každý ročník festivalu bude mít i svého patrona nebo patronku. Tou letošní bude Soňa Červená, která rovněž vystoupí na zahájení festivalu spolu s Vandou Šípovou v hudebním čísle Vévodkyně a kuchařka českého skladatele Ivana Achera.   

Stejně jako vloni budou na programu letošního ročníku produkce z České republiky i ze zahraničí. Festival zahájí aktuální inscenace Národního divadla Tramvestie skladatele Petra Wajsara, která volně navazuje na stejnojmennou básnickou sbírku Pavla Novotného. Domácí tvorbu bude dále zastupovat česko-kanadská produkce surrealistické opery Němý kanár autora Rudolfa Komorouse. Dílo, které představuje tři osamělé postavy toužící po naplnění, tři světy snažící se navzájem pochopit, ale navzdory jejich snaze vše selhává.

Slovenský soubor Cluster Ensemble představí svůj nový program s názvem Patterns, který je hudebně–taneční–světelnou performance sestávající z raných kompozic amerického skladatele Steve Reicha. Další ukázkou současné slovenské tvorby bude dokumentární opera 66 sezón autora Marka Piačeka, která vychází ze stejnojmenného filmu Petra Kerekese a v deseti obrazech zachycuje osobní příběhy obyvatel Košic na pozadí událostí velkých dějin.

Na festivalu se představí rovněž maďarský dirigent a režisér Tibor Szemző s titulem Poselství - Poslední láska dr. Kafky. Szemzö se osobností Franze Kafky zabýval téměř deset let a výsledkem jsou různé způsoby prezentace: od rozhlasového pořadu až po jevištní a koncertní zpracování.

Festival završí titul Apollo z pera britského autora Briana Eno. Projekt, který bude představen v Praze, vznikl u příležitosti oslavy 40. výročí přistání Apollo na měsíci, spolupracovali na něm jihokorejský skladatel Woojun Lee, soubor Icebreaker a hráč na steel kytaru BJ Coleho a byl roku 2009 premiérován v Londýně.

Vedle operních představení nabídne OPERA NOVA 2019 též doprovodný program v podobě pop-up výstavy Intermezzo prezentující díla současných výtvarníků jako Jiří David, Michal Cimala, Jan Kaláb, Markéta Hlinovská, Jan Merta, Lubomír Typlt a další. Kurátorem výstavy je Michal Šeba z Galerie Pictura. Stejně jako v loňském roce bude také před vybranými produkcemi na náměstí Václava Havla vybudována „stage“, na které vystoupí hostující umělci s ukázkami své tvorby.