Festival Piccoli Letních slavností staré hudby

9.4.2015 / Kulturní servis / Marek Šulc

Naučit se zpívat a hrát jako jihoameričtí indiáni, objevit kouzlo monumentálních gregoriánských chorálů, zakřepčit si pirátský „tanec divochů“, zabubnovat si na africké djembe nebo se pobavit s tradičními českými říkankami, pořekadly a hádankami mohou v neděli 24. května všichni, kteří zavítají na minifestival Piccoli. Letní slavnosti staré hudby již po druhé připravili nápaditý program pro nejmladší publikum a tentokráte jej pozvou na dobrodružné hudební putování do dalekých krajin. Starobylé prostory barokního Clam-Gallasova paláce a kostela Panny Marie Sněžné na jeden den rozproudí originální hudební a výtvarné dílny, které malým i velkým pootevřou dveře do magického světa tzv. staré hudby.

Rozmanité workshopy doplní také odpolední hudebně-divadelní představení Endele vendele z dílny legendárního autora Zpívánek Pavla Jurkoviče. Hravé pásmo plné říkadel, hádanek a písniček baví velké i malé již třicet let. Nyní jej hrou, zpěvem i tancem přivedou k životu Radka Tesárková, Josef Hervert a Martin Rudovský, sehraná trojice, se kterou program nastudoval sám autor.

Piccoli se letos uskuteční již podruhé a stejně jako v loňském roce se mají malí návštěvníci na co těšit. Dílna s názvem Tanec divochů zavede malé raubíře a divoženky zpět do časů, kdy se tančilo při každé větší slavnosti – zámořské a pirátské výpravy nevyjímaje. Pod vedením zkušené lektorky se děti (a klidně i jejich rodiče) naučí „Tanec divochů“ ze slavné barokní opery Jeana-Philippa Rameaua Les Indes Galantes. V jejich křepčení je doprovodí malí hudebníci z Divotvorného orchestru pod vedením zkušeného dirigenta Martina Štryncla.

Po hudebních stopách zaoceánských národů se vydají účastníci Indiánské stezky. Účastníci „expedice“ si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jak hráli a zpívali staří indiáni. Na cestu světem křížem krážem, pozvou ve workshopu s názvem Tamtamy bijí hned dva lodivodi. Starobylé prostory Clam-Gallasova paláce rozezní zaoceánské písně s doprovodem nevšedních perkusních nástrojů dovezených z dalekých končin. Účastníci dílny se budou učit od těch nejpovolanějších: vokální techniku od Vojtěcha Semeráda, uměleckého vedoucího souboru Cappella Mariana, a rozličné rytmy od Tomáše Kerleho, bubeníka, který objel svět křížem krážem a učil se bubnovat od domorodců v Indonésii i v Africe.

Starobylou evropskou tradici gregoriánských chorálů budou objevovat účastníci dílny s názvem Kostkované noty. V autentickém prostředí starobylého kostela Panny Marie Sněžné si pod vedením Jiřího Hodiny vyzkouší, jak se zpíval chorál z velkých kancionálů.

V rámci dne věnovaného dětem nebudou chybět ani výtvarné dílny, které se také zaměří na svět námořních plaveb. Malí umělci si budou moci vytvořit vlastní námořní deník, masku či roztomilé námořnické hračky.