Festival Rudolfa Firkušného jde do finále

27.11.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Temperamentní sestry Khatiu a Gvantsu Buniatishvili od mládí spojuje vášeň pro klavír. Stal se nástrojem snění, kterým se vymaňovaly z neutěšené situace rodné Gruzie jejich mládí. V Čechách vystoupí společně vůbec poprvé – zítřejším koncertem v pražském Rudolfinu uzavřou jubilejní pátý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který pořádá Pražské jaro.

Ač u klavíru vyrůstaly společně, společně navštěvovaly také lekce u slavných pedagogů v zahraničí, na počátku profesionálních drah se přeci jen jejich cesty rozdělily. Khatia uhranula světová pódia suverénní technikou a výsostně osobitým pojetím: Salcburk, Vídeň, Paříž, festival ve švýcarském Verbier, Londýn, New York, Los Angeles, Zubin Mehta, Jiří Bělohlávek,… Takovým výčtem by se daly popsat dvě strany a nebyl by u konce. Všude, kde vystoupila, rozpoutala vzrušené diskuze nad stylem její hry. Jak už to bývá, výrazná osobnost nedobude srdce všech. Ovšem do těch, která si získá, zapíše se výrazným písmem. „Bylo to fascinující. Techniku, jakou vládne, jsem pravděpodobně nikdy u žádného pianisty neviděl a neslyšel. I ta nejtěžší místa hrála s lehkostí a bezstarostností, navíc ve všech těch pekelně těžkých skladbách projevila neobyčejnou dávku muzikálnosti,“ psalo se po jejím prvním vystoupení na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného v roce 2015. 

Na konci listopadu se v Rudolfinu představí spolu se svou sestrou. „Gvantsa je zemí, já vzduchem,“ odpovídá Khatia na otázku, jak při společné hře vyvažují celkový zvuk. „Sesterské spříznění je skvělým předpokladem pro spontánní hru – jedna na druhou dokonale slyšíme, můžeme si užívat téměř bezmeznou volnost.“

Také zvolený repertoár dokonale vystihuje jejich naturel. Milhaudův Scaramouche je prýštivou fontánou virtuózní radosti, fantasie na Gershwinovu operu Porgy a Bess okouzluje silou nekašírovaných emocí a Ravelova „choreografická báseň“ La Valse se roztančí v úpravě pro dva klavíry vodou a ohněm těchto dvou dam. Rachmaninov je srdcovou záležitostí obou sester a jeho druhá suita spadá do šťastného období návratu tvůrčích sil, kam patří i slavný druhý klavírní koncert. Ten ostatně v tomto roce Khatia vydala na nahrávce za doprovodu České filharmonie pod taktovkou Paava Järviho.  

Foto: Khatia Buniatishvili © Esther Haase

Foto: Khatia a Gvantsa Buniatishvili © Tosca Media

Buniatišvili sestry