Festival v Českém Krumlově jde do finále

7.8.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Tento týden vstoupí MHF Český Krumlov do své poslední třetiny. Tento festivalový týden zahájí v úterý 7. srpna český violoncellista Jiří Bárta, který v Maškarním sále zahraje dvě z Bachových suit pro sólové violoncello, č. 2 d moll a č. 4 Es dur. V druhé půli koncertu zazní Sonáta pro sólové violoncello op. 8 Zoltána Kodálye, která klade na interpreta maximální nároky. 

Íránský houslista Amin Ghafari se Sukovým komorním orchestrem pod vedením mladé české dirigentky Nikol Kraft představí o den později 8. srpna také v Maškarním sále Griegovu suitu op. 40 Z časů Holbergových, Koncert pro housle E dur J. S. Bacha, Rumunské tance Bély Bartóka a Dvořákovu Serenádu E dur op. 22 pro smyčcový orchestr. V podání hudebníků souboru Concilium musicum Wien znovu ožívají vzácné rukopisy z archivů. Soubor totiž uvádí díla zapomenutých skladatelů i méně známá díla slavných mistrů klasické hudby. 

Nejinak tomu bude při krumlovském koncertu 9. srpna. Ansámbl v Maškarním sále přednese Divertimento F dur W. A. Mozarta, a skladby dalších vídeňských mistrů, Johanna Georga Albrechtsbergera, Franze A. Hoffmeistera, Josepha Haydna a tance z „Hommage aux belles Viennoises“ Franze Schuberta.

Vzpomínce na významnou českou osobnost, houslistu, pedagoga, vzdělance a mecenáše, prof. Emila Friedmanna Kossutha, který se po roce 1945 usadil ve Venezuele a výrazně tam přispěl k rozvoji hudebního vzdělávání, bude věnován koncert 10. srpna v Zámecké jízdárně. Do svých rukou jej vezme venezuelský dirigent Manuel Hernández-Silva, který na festivalu vystoupil již minulý týden spolu se španělským klavíristou Javierem Perianesem, a který u Emila Friedmanna Kossutha studoval. Sólistkou večera bude německá houslistka Tanja Becker–Bender, která za doprovodu Filharmonie Hradec Králové zahraje Čajkovského Houslový koncert D dur, jenž je výzvou pro každého houslistu. Večer zakončí Brahmsova Čtvrtá symfonie. 

Závěr festivalu bude patřit 11. srpna Česko-slovenskému večeru a bude oslavou stých narozenin našeho státu. Večer bude zahájen na Náměstí Svornosti s Vojenskou hudbou Olomouc, a poté se za jejich hudby návštěvníci ulicemi Krumlova přesunou do Pivovarské zahrady, kde se na pódiu dále setkají slovenský taneční soubor Lúčnica a kapela Čechomor s hostující zpěvačkou Martinou Partlovou a Dechovou hudbou Vlado Kumpana.