Fibichova Hippodamie on-line

První díl slavného melodramu v nejnovější a kritické verzi

Společnost Zdeňka Fibicha a Severočeská filharmonie Teplice spojily své síly spolu s Městským divadlem Most a připravily pro koncertní sezónu 2020-21 koncertní provedení prvního dílu melodramu Zdeňka Fibicha Námluvy Pelopovy. Koronavirová epidemie sice zatím zhatila plány na předvedení díla živému publiku, avšak nezabránila uskutečnění koncertu pro zaznamenání a přenos moderní technikou.

Fibichovy Námluvy Pelopovy je tak možné shlédnout v neděli 6. prosince 2020 od 18 hodin na facebooku a youtube kanálu Severočeské filharmonie Teplice. Diváci budou moci poprvé vidět a slyšet první díl Hippodamie připravený podle kritické edice libreta.

Fibichův melodramatický cyklus určený především pro jevištní ztvárnění je unikátní umělecké dílo, jehož nastudování klade na inscenátory velké nároky. Důvodem je nepochybně sama výlučná kvalita a kvantita díla. Hippodamie obsahuje tři celovečerní inscenace (Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův a Smrt Hippodamie), každá o čtyřech jednáních se zhruba desítkou dramatických postav. Dílo vyžaduje velký orchestr, recitační sbor a patřičnou výpravu. Fibich v Hippodamii prokazuje své mistrovství v uchopení vztahu slova a hudby. Daří se mu tak bohatě vykreslit psychologický vývoj postav a proměny vztahů mezi lidmi a událostmi.

Myšlenkou zkomponovat novodobý scénický melodram se skladatel zabýval několik let v průběhu svého druhého tvůrčího období. Když se o tomto záměru svěřil Jaroslavu Vrchlickému, nabídl mu český spisovatel a básník svou starší tragédii z antického dávnověku Hippodameia, která stále čekala na divadelní ztvárnění. Fibich antiku miloval. Vznikla tak unikátní spolupráce skladatele s básníkem, která později mezi badateli rozvířila diskusi, kolik textu je v jednotlivých dílech skutečně a pouze práce Vrchlického a v kterých místech můžeme slyšet slova upravena, nebo zcela do díla vložena přímo Fibichem.

Zatímco text Vrchlického v některých částech odlišný od partitury vyšel samostatně tiskem, text přímo z notového záznamu se takového uznání nedočkal. Díky kritickému zpracování textu Hippodamie PhDr. Věrou Šustíkovou v knize Národního muzea Fibichova Hippodamie a Hippodamie Vrchlického, byl tento dluh splacen. Nyní se také dostává k posluchačům formou koncertu, který alespoň zvukově přiblíží první díl slavného Fibichova scénického melodramu.

V neděli 6. 12. 2020 se v jednotlivých rolích Námluv Pelopových představí: Pelops - Zbigniew Kalina, Hippodamie - Karolína Herzinová, Jolos - Jaroslav Slánský, Oinomaos - Jaromír Meduna, Myrtillos - Filip Sychra, Hlasatel/ Strážce - Vít Herzina, 1. náčelník/ 1. soudce - Jakub Dostál, 2. náčelník/ 2. soudce - Jan Beneš.

Pod vedením dirigenta Jiřího Petrdlíka, který se rovněž postaral o hudební nastudování, uslyšíme Severočeskou filharmonii Teplice.

Režie slova a hudby se ujala PhDr. Věra Šustíková.

Foto: Haiduc, Wikimedia Commons, výřez

Podcast