Filharmonie pod korunami stromů

16.5.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová

V sobotu 26. května se v Lesním divadle v Řevnicích uskuteční koncert pod širým nebem. Pod vedením Debashishe Chaudhuriho, dirigenta indického původu, který se před nedávnem usadil v Řevnicích, vystoupí Pardubická komorní filharmonie společně s pěvkyní Alenou Terezií Vítek. Tato hudební událost naváže na prvorepublikovou tradici Lesního divadla a také zahájí oslavy 100. výročí vzniku Československa v Řevnicích. 

V lese zazní díla skladatelů Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Friedricha Händela, Camille Saint- Saënse a Ludwiga van Beethovena. Jako vzpomínka na první koncerty vážné hudby v Lesňáku se mimo již dohodnutý program plánuje zařazení jedné ze skladeb Vítězslava Nováka. Úvodní slovo bude patřit Ivo Tamchynovi, nestorovi řevnických divadelníků, zazní česká hymna.

 „Ačkoliv jsme zvyklí slýchat díla zmíněných skladatelů v koncertních halách a jiných vnitřních prostorách, osobně jsem přesvědčený, že nejlépe vyniknou právě venku, v přírodě. Tvorba všech těchto umělců je totiž přírodou zásadně ovlivněna. Jak Mozart, tak Beethoven vytěžili z jejího kouzla a tajemství svá zásadní mistrovská díla. Lesní divadlo bude tudíž tou nejdůstojnější kulisou pro jejich interpretaci,“ míní Debashish Chaudhuri.

Na úvod koncertu zazní Furiant ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Dirigent Chaudhuri původně uvažoval o skladatelově díle Můj domov. K jeho interpretaci je však potřebný početnější orchestr doplněný o větší dechovou sekci. „Nakonec jsem proto vybral závěrečnou skladbu z orchestrální formy Slovanských tanců, které Dvořákovi otevřely dveře do světa a zahájily jeho světovou kariéru. Je to skladba, která se dokonale hodí pro komorní orchestr,“ vysvětluje Chaudhuri.

Koncert bude pokračovat pěti vokálními skladbami od tří hudebních skladatelů. Zazní árie Rinalda ze stejnojmenné Händelovy opery, dvě árie z Mozartovy opery La clemeza di Tito a jedna píseň z díla Mithridates, král Pontský. Vokální část pak završí árie z opery Samson a Dalila od Camille Saint-Saënse. Zpívat bude Alena Terezie Vítek. „S Alenou jsem se seznámil před dvanácti lety na koncertu pro nevidomé, který jsem organizoval společně s Plzeňskou filharmonii. Od začátku mě fascinovala svou skromností a zápalem pro hudbu. My muzikanti to zpravidla nemáme v současném světě z hlediska uplatnění zrovna snadné. O nevidomých hudebnících to platí několikanásobně. Alena je úžasná pěvkyně. Slyšet její hlas v lese pod korunami stromů bude nezapomenutelný zážitek,“ těší se pan dirigent.

Po přestávce zazní Symfonie č. 7 Ludwiga van Beethovena. Německý skladatel napsal toto dílo při pobytu v lázních Teplice, kde se na počest jeho tehdejšího pobytu dnes koná Beethovenův hudební festival. „Z hudebního hlediska je to skvostné dílo. Skládá se ze čtyř částí. Pozoruhodná je zvláště druhá část, která se často uvádí i samostatně. Skladba má zajímavé historické pozadí. Na její interpretaci se při premiéře ve Vídni v prosinci 1813 podílelo několik věhlasných skladatelů Beethovenovy doby, koncert měl navíc ušlechtilý charitativní podtext. Výtěžek směřoval vojákům raněným v jedné z bitev té doby,“ vysvětluje dirigent a vyslovuje k tomu jedno přání: „I já bych byl rád, kdyby koncert v Lesním divadle přinesl nějaké prostředky pro charitativní účely. S pořadateli jsme se dohodli, že podpoříme nadační fond Světluška, pro který pracuje sólistka Alena Terezie Vítek. Všichni příchozí budou na místě informováni, jakou formou mohou Světlušce přispět.“

Dirigent Debashish Chaudhuri zve na koncert nejen všechny obyvatele Řevnic a dodává: „Zapomeňte, prosím, na formálnost. Smoking a večerní róby nechte tentokrát doma a přijďte si užít výjimečnou atmosféru hudební scény v lese. Pevně věřím, že budete svědky návratu tradice filharmonických koncertů v Lesním divadle, na kterou se podaří v dalších letech navázat.“ 
A místostarostka Řevnic Marie Reslová doplňuje: „Jsme šťastní, že se nám společně s panem dirigentem podařilo filharmonický koncert v lese uspořádat. Rádi bychom podobně zahajovali každou další sezónu v našem Lesňáku, byla by to hezká tradice. O tom, zda se to podaří, nakonec rozhodne zájem diváků. Přijďte, filharmonie nehraje v lese každý den! "

 Filharmonie v lese