FOK hlásí na nejbližší koncerty změnu dirigenta

Koncerty FOK s Rafałem Blechaczem povede Eugene Tzigane.

Chystaný koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s klavíristou Rafałem Blechaczem musel změnit dirigenta. Původní dirigent Andrej Borejko byl bohužel před cestou do ČR pozitivní na nákazu Covid-19. Místo něj povede Pražské symfoniky Eugene Tzigane, dirigent japonsko-amerického původu, který nyní působí v Evropě. Na programu večera zůstává Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 24 a Šostakovičova Symfonie č. 10. Česká premiéra skladby Ostrov je plný melodických zvuků skladatele Christose Hatzise se odsouvá.

Jako náhrada za nemocného Andreje Borejka povede koncert Pražských symfoniků nazvaný Rafał Blechacz & Mozart Eugene Tzigane. Japonsko-americký dirigent, který nyní působí v Evropě, spolupracoval s mnoha významnými evropskými orchestry, jako jsou Bruckner Orchester Linz, London Philharmonic Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Netherlands Philharmonic nebo Orchestre National d’ile de France. Do Prahy však zavítá poprvé. Jeho perfekcionismus a jeho láska k Šostakovičovi, kterou mají s mistrem Borejkem společnou, napovídají, že se jedná o více než adekvátní náhradu pro tento program.

Vzhledem k náhlé změně a náročnosti skladby nebude moci zaznít původně plánovaná skladba Christose Hatzise Ostrov je plný melodických zvuků. Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 24 a Šostakovičova Symfonie č. 10 na programu zůstává. Návštěvníci tak nepřijdou o mistrovskou klavírní hru Rafała Blechacze, ani o sugestivní a temnou hudbu Dmitrije Šostakoviče.

Koncerty, které podpořil Polský institut v Praze, se uskuteční 9. a 10. února 2022 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad A a B. Ve středu 9. února se v 18:15 koná Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Eugene Tzigane a klavírista Rafał Blechacz.

Foto: Archív FOK

Podcast