FOK na počátku sezóny 2020/2021

19.8.2020 / Kulturní servis / Marek Šulc

Blíží se začátek 86. sezóny a před tím tradiční entrée sezóny FOK ve Valdštejnské zahradě. Vzhledem k současnému vývoji pandemické situace rozhodl krizový štáb Senátu, že se v prostorách Valdštejnské zahrady nebudou až do odvolání konat hromadné akce pro veřejnost. Koncert 26. srpna v 17:00 se ale neruší, proběhne bez přítomnosti publika a bude streamován.

Na programu se objeví převážně díla významných českých autorů. Těšit se můžeme na Vltavu či Skočnou Bedřicha Smetany, vybrané Slovanské tance nebo předehru Můj domov Antonína Dvořáka, Valse Triste Oskara Nedbala, Poem Zdeňka Fibicha. Skladbou s názvem V nový život podpoří naši naději na lepší časy Josef Suk. Zazní však také nejkrásnější části z baletu Louskáček P. I. Čajkovského.

„Již posedmé v řadě mám tu čest řídit koncert ve Valdštejnské zahradě se skvělým orchestrem FOK. Je to pro mě velmi srdeční záležitost a mám radost, že se nám podařilo obnovit tuto přerušenou tradici, která tu byla již v minulém století. Letos se tam sice setkáme pouze prostřednictvím kamer, ale věřím, že si už napřesrok opět osobně a společně vychutnáme úžasnou atmosféru zahrady, to vše podtrženo krásnou hudbou,” řekl dirigent koncertu Jan Kučera.

Pro malé posluchače pak FOK připravil na úvod školního roku program s názvem Klasika všemi smysly. Jedná se o hravou interaktivní výpravu po stopách slavných skladatelů, která tematicky navazuje na koncert 2. září 2019 Ze školy na klasiku. 
5. 9. 2020 mezi 12:00 – 18:00 a 6. 9. 2020 v čase 10:00 – 16:00 se budou moci děti vydat na interaktivní putování kostelem sv. Šimona a Judy a seznámit se s hvězdami světové klasické hudby Mozartem, Beethovenem, Čajkovským a Debussym. Vyzkouší si, jak se hudba poslouchá, ale také jak se na ni tancuje či dokonce maluje. Po stopách skladatelů se děti vydají hned do čtyř evropských zemí a možná dojde i na místní lahůdky.

Vstup je zdarma každou půl a celou hodinu (poslední vstup 1 hodinu před koncem programu, délka hry cca 2 hodiny). Prosíme, rezervujte si místa na e.kolkova@fok.cz

Jan Cina