FOK s Eugenem Indjicem zahrají Beethovena

15.2.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech 22. a 23. února ve Smetanově síni Obecního domu hostit legendárního klavíristu a miláčka pražského publika Eugena Indjice. Indjic přednese Beethovenův Druhý klavírní koncert, v druhé půli zazní monumentální Brucknerova Symfonie č. 8. To vše pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena.

„Druhého Beethovena jsem nikdy nehrál, je to jeden z kusů, o který jste žádán velmi zřídka. Ale osobně se na to moc těším, protože je to skladba nádherně čerstvá a mladistvá. Když mi bylo dvacet, cítil jsem, že musím světu dokázat, jak rozumím Beethovenovým vyzrálým pozdním skladbám, dnes už si mnohem víc užívám ty rané,“ vysvětlil Eugen Indjic.

Eugen Indjic bude prvním hostem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který využije nový klavír zakoupený Obecním domem. Koncertní křídlo Steinway D-274 vybírali v Hamburku klavíristé Martin Kasík, Ivo Kahánek a uznávaný ladič Jan Machart a hlavní důraz kladli na to, aby byl zvolen silný a znělý klavír, který „utáhne“ největší pražský koncertní sál.

Koncerty navážou na vloni započatý cyklus kombinující Beethovenovy koncerty s Brucknerovými symfoniemi, který zaštiťuje šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen a v němž v minulé sezóně vystoupil Barry Douglas.

Symfonie č. 8 Antona Brucknera má stejně jako další autorova díla mnoho verzí. Její první skicu skladatel načrtl v září 1884, ovšem teprve o tři roky později partituru dokončil. Skladbu věnoval císaři Františku Josefovi I., od něhož v předcházejícím roce převzal rytířský kříž „za vynikající zásluhy bez ohledu na rodový původ, náboženskou příslušnost a stav“.

Premiéra již upraveného díla se pak uskutečnila po mnoha peripetiích až 18. prosince 1892, nicméně přinesla Brucknerovi velký úspěch.