FOK uvede Čajkovského Patetickou

16.11.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech 23. a 24. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu hostit dvě významné osobnosti slovenské hudební scény. Spolu s dirigentem Ondrejem Lenárdem, který je v Praze dobře známý, se představí také vynikající houslový virtuóz Milan Paľa. Ten zahraje Bartókův Houslový koncert č. 1, v programu mu bude předcházet Straussova symfonická báseň Enšpíglova šibalství, druhá polovina pak bude patřit Čajkovského Patetické.

Milan Paľa (1982) je dnes právem považován za jednoho z nejvýznamnějších česko-slovenských houslistů. Jako sólista spolupracoval s Národním rozhlasovým orchestrem Kyjev, Kioi Sinfonietta Tokyo, Brněnskou filharmonií, Philharmonisches-Orchester Altenburg-Gera a Slovenskou filharmonií. Jeho diskografii tvoří již více než dvacet titulů. Prozatím jedinečným a nepřekonaným projektem na česko-slovenské hudební scéně je antologie slovenské tvorby pro sólové housle, díky které získal Milan Paľa v roce 2009 Cenu Ľudovíta Rajtera, kterou získal nejen za výjimečné interpretační schopnosti, ale i za svůj ojedinělý přístup ke slovenské hudební tvorbě. V roce 2014 obdržel Cenu ministra kultúry SR a Cenu Nadácie Tatra banky za umění. Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK spolupracoval v roce 2013, kdy na Hudebním fóru Hradec Králové společně uvedli Houslový koncert Esa-Pekky Salonena.

Houslový koncert č. 1 Bély Bartóka nepatří mezi nejhranější díla houslové literatury, podle dochovaných zdrojů ho poprvé ve své historii uvedou i Pražští symfonikové. Koncert nese výraznou folklórní stopu a příběh nenaplněné lásky vyjádřený Bartókem lyricky i groteskně.