FOK uvede klavírní recitál Jana Bartoše

11.1.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

V pražském Rudolfinu se v rámci řady FOK s názvem Světová klavírní tvorba v sobotu 26. ledna 2019 představí špičkový český klavírista Jan Bartoš. Zahraje slavný Janáčkův cyklus V mlhách, půvabný cyklus Bedřicha Smetany s názvem Sny a ze světové tvorby zazní sonáty Josepha Haydna a Johannesa Brahmse.

Šestidílný klavírní cyklus Sny (Rêves) složil Bedřich Smetana v roce 1875 pro několik svých žákyň, které jej navštěvovaly v těžkých dobách a které uspořádaly koncert na počest ohluchlému skladateli. Smetana jim svou vděčnost vyjádřil věnováním těchto lisztovských skladbiček.

Jan Bartoš je držitelem Professional Studies Diploma z Manhattan School of Music v New Yorku a doktorátu Akademie múzických umění v Praze. Dále je držitelem prestižních ocenění Rucorva Trust Award v Holandsku a 1. ceny na soutěži Rotary Musikförderpreis v Německu a tří soutěží v New Yorku. Jan Bartoš koncertoval v mnoha evropských zemích stejně jako v Asii a USA (Carnegie Hall, Juilliard School, Merkin Concert Hall, Rockefeller University v New Yorku, ad.). Jeho beethovenovské dvojalbum získalo nejvyšší hodnocení v BBC Music Magazine: „Všechno na této nahrávce je vynikající... Jeho přístup ke klavíru je nad míru distingovaný... Arietta op. 111 je zde tak nádherná, že by bylo ztrátou času pro ni hledat ta správná slova.“ Na podzim roku 2018 několikrát provedl klavírní dílo Leoše Janáčka, mj. na festivalu Spinacorona v italské Neapoli. V sezóně 2018/2019 byl pozván ke koncertům a nahrávacím projektům s dirigenty Jakubem Hrůšou, Kristjanem Järvim, Yu-An Changem a Ernestem Hoetzlem.

Foto: Antonín Kratochvíl