Francouzská revoluce v Národním divadle

2.5.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Ve čtvrtek 5. a v pátek 6. května 2016 uvede Národní divadlo premiéru opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana. Inscenace z období Francouzské revoluce, která se svou strhující dramatickou hudbou i vypjatou emotivitou řadí mezi vrcholy italského verismu, bude dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala. V hlavních rolích se v alternacích představí Hector Sandoval / Rafael Alvarez (Andrea Chénier), Svatopluk Sem / Roman Janál (Carlo Gerárd) a Anda-Louise Bogza / Petra Šimková-Alvarez (Maddalena z Coigny).

„Libreto Luigiho Illiky je geniální. Stejně tak hudba Umberta Giordana, který je u nás neprávem zapomenutým skladatelem. Výstavba celé opery navíc oslňuje svou vrcholnou dramatičností,“ říká dirigent Petr Kofroň a dodává: „Během celého díla se úžasně střídají situace, kdy je hudba služkou textu, a naopak kdy text slouží hudbě. Tento jev, který příběhu dodává ojediněle strhující atmosféru, je u Giordana mnohem výraznější než například u Pucciniho.“

Režie se ujal ředitel Činohry Národního divadla Michal Dočekal. Ten inscenaci pojal především jako paralelu s naší problematickou současností. „V protikladu k operám s mýtickým námětem, kde si musí režisér příběh – řekl bych – až přivlastnit, je opera Andrea Chénier uvěřitelná díky zasazení do Francouzské revoluce – události, jenž lze lehce vykreslit jako předobraz politického a společenského dění moderní doby. Právě příležitost vztáhnout Giordanovu tvorbu k analogiím dneška byla pro mě neobyčejně zajímavá,“ uvedl Dočekal.