Galerie se promění v divadlo

V ostravské GVUO ožijí osudy seniorů z doby pandemie

Galerie výtvarného umění v Ostravě se promění ve výstavně-divadelní prostor. Divadlo Petra Bezruče bude v galerii hrát v bloku od 13. do 28. května 2022 inscenaci Stará láska nerezaví. V tomto unikátním projektu, jehož hlavním tématem je láska, mohou během dne návštěvníci galerijního prostoru navštívit multimediální výstavu a objevovat neobyčejné životy lidí kolem nás. Každý večer pak galerie ožije divadlem.

V dokumentární inscenaci budou mít diváci možnost sdílet a nahlížet příběhy spolu s herci Divadla Petra Bezruče. Tato ostravská scéna tím navazuje na úspěšné projekty Pestré vrstvy a Hotel Bezruč, které rovněž vznikaly v nedivadelních prostorech. Světová premiéra projektu se uskuteční 13. května 2022 ve 20 hodin.

Projekt Stará láska nerezaví je výjimečným počinem v rámci repertoáru i tvorby Divadla Petra Bezruče. Jedná se o dokumentární inscenaci na pomezí divadla a výstavy. „Stěžejní myšlenkou celého díla je zdůraznění důležitosti a potřeby mezilidského kontaktu a výjimečnost setkání ‚živého s živým‘, výzva k vzájemnému dialogu, ke sdílenému vyprávění a poslouchání se,“ uvádí dramaturgyně Anna Smrčková. Základem tohoto dokumentu jsou osobní výpovědi seniorů žijících v Domově s pečovatelskou službou v Bystřici nad Olší, které herci od ledna 2021 pravidelně navštěvovali. Jejich příběhy Bezruči opět rozehrají ve výpravě Pavly Kamanové v netradičním prostoru – v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO). „Projekt je silným svědectvím o zásadních hodnotách lidského života, toho velkého divadla světa, jehož jsme součástí. Projekt považuji v galerijním prostředí za mimořádný ve všech jeho aspektech,“ doplňuje ředitel GVUO Jiří Jůza.

„Období pandemie převrátilo náš svět a jeho hodnoty naruby. Přímý mezilidský kontakt, do té doby něco tak samozřejmého, se stal vzácností. Izolace nás odstřihla a některé lidské osudy uvrhla ve věčné zapomnění. Vyprávění příběhů je ale odvěkým základem naší kultury. Po postupném uzavření divadel jsme hledali cestu, jakým způsobem bychom mohli stále komunikovat s diváky.“ říká autor a režisér projektu Jan Holec o hlavní ideji. Proto se Divadlo Petra Bezruče rozhodlo zprostředkovat veřejnosti osudy lidí, které doba pandemie odsunula stranou. I trochu netradičně. Umělci pravidelně po dobu čtyř měsíců navštěvovali seniory v Domově s pečovatelskou službou v Bystřici nad Olší a poslouchali jejich životní příběhy.

Doprovodnou výstavu Stará láska nerezaví si mohou zájemci v Galerii výtvarného umění v Ostravě prohlédnout úterý až neděle od 10 do 16 hodin, v 17 a 20 hodin pak GVUO ožije divadlem. Příběhy lidí kolem nás zprostředkují herci Ondřej Brett, Jakub Burýšek, Julie Goetzová, Markéta Haroková, Vojtěch Johaník, Barbora Křupková, Jáchym Kučera, Markéta Matulová, Yvona Stolařová, Václav Švarc a Dušan Urban.

Foto: Jiří Zerzoň

Podcast