Gustav Mahler pod Byčkovovou taktovkou

Česká filharmonie otevře 126. sezonu Šostakovičovou Leningradskou.

Zahajovací koncerty nové koncertní sezony prvního českého orchestru se uskuteční 29. a 30. září. Šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov na nich provede Šostakovičovu Sedmou symfonii, k níž má velmi osobní vztah.

„Pokaždé, když diriguji Šostakovičovu Sedmou symfonii, myslím na generaci svých rodičů. Matka byla přímo z Leningradu, odkud pocházela celá její rodina, otec byl z Ukrajiny, z Kyjeva. Otec byl později odveden do armády a bojoval ve válce, matka přežila obležení Leningradu. Celých devět set dní, nikdy nebyla evakuována.“, prozrazuje svůj silný osobní příběh Semjon Byčkov.

Oba Byčkovovi rodiče se narodili v roce 1924 a zkraje léta 1941, v sedmnácti letech, maturovali. „Bylo 21. června a oni právě dokončili školu. Celá generace slavila ukončení školních studií a začátek dospělosti. Každý z nich měl své sny. Někteří chtěli pokračovat ve studiu na univerzitě, jiní chtěli získat zaměstnání, oženit se, vdát se a všichni už směli legálně kouřit. V Leningradu jsou tou dobou bílé noci, a tak celou noc z 21. na 22. června 1941 oslavovali, že se stali dospělými. Mladí lidé byli v ulicích nebo na břehu Něvy a v plném proudu oslav se dozvěděli, že začalo bombardování. Ten den začala operace Barbarossa a Německo napadlo Sovětský svaz. Tak se celá generace náhle probudila do skutečného života a sny, které každý z nich měl, se náhle rozpadly v prach,“ vyznává se Semjon Byčkov.

Další koncert České filharmonie pod Byčkovovou taktovkou v této sezóně se uskuteční 5. října. Na mimořádném koncertě zazní Symfonie č. 1 Gustava Mahlera, která bývá nazývána „hudební básní v symfonické formě“. Podtitul Titán odkazuje na Mahlerovu inspiraci románem Jeana Paula, shrnujícím hrdinské ideály své doby. Titán v provedení Semjona Byčkova a České filharmonie doplňuje další Mahlerovy symfonie připravené pro 126. sezonu.

Ještě v říjnu, a to 27., 28. a 29.10., to bude Mahlerova Symfonie č. 9 D dur, dílo, které před několika lety, v tajném hlasování více než stovky světových dirigentů o největší symfonii všech dob, získalo 4. místo. Pro dirigenty je velkou výzvou i prubířským kamenem. Semjon Byčkov ji s Českou filharmonií nastuduje podruhé, mimo jiné i proto, aby ji společně nahráli.

Ve 126. sezoně se k prvnímu českému orchestru vedle šéfdirigenta a uměleckého ředitele Semjona Byčkova a hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila vrátí Manfred Honeck a Franz Welser-Möst. Poprvé bude Českou filharmonii řídit Francouz Alain Altinoglu a Američan Michael Tilson Thomas. Rezidenční umělkyní bude klavíristka Yuja Wang. Vedle ní v Praze znovu vystoupí houslistky Anne-Sophie Mutter a Karen Gomyo a debutově islandský klavírista Víkingur Ólafsson a britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason. Ve světové premiéře uvede Česká filharmonie skladby Bryce Dessnera, Juliana Andersona a Slavomíra Hořínky. Velké turné po evropských městech zavede orchestr do Vídně, Berlína a Londýna.

Foto: Profimedia

Podcast