Herecké hvězdy políbené Thálií a Euterpé

2.6.2016 / Kulturní servis / Filip Sychra

Herecké povolání pojí s hudbou víc, než jen sem tam nějaká písnička v divadle či ve filmu. I herecký výkon má svůj rytmus, náladu, tempo a správná intonace hlasu je rovněž velmi důležitá. Ne nadarmo se někdy říká, že jsme byli svědky „hereckého koncertu“. A co víc, mnohé z hereckých osobností mají k hudbě neobyčejně blízko. Jako by je současně políbily múzy divadla i hudby.

To potvrzují i dva úspěšné knižní tituly Blanky Kovaříkové Herecké balady a Herecké romance, které právě vyšly v jednom svazku. Autorka je aktualizovala, doplnila o další zajímavé informace a unikátní fotografie. Čtenář tak získá přes čtyřicet příběhů legendárních herců včetně autentických rozhovorů s Milošem Kopeckým, Stellou Zázvorkovou, Svatoplukem Benešem, Janou Brejchovou či Janou Preissovou.

Dozví se také spoustu informací ze zákulisí jejich uměleckého i soukromého života. Například v kapitole věnované Karlu Högerovi. Slavný herec byl velmi múzický a klasickou hudbu doslova miloval. Velmi přesvědčivě pak ztvárnil v roce 1955 skladatele Bedřicha Smetanu v životopisném snímku Václava Kršky Z mého života. Jeho ženu v onom filmu hrála Zdenka Procházková, v té době jeho skutečná manželka. Můžete je oba vidět na fotografii k tomuto článku.

O Haně Vítové je známo, že krásně zpívala. Legendární je její šlágr Noční motýl ze stejnojmenného filmu. Její otec byl operní pěvec a uznávaný pedagog Hanuš Laška. A právě spojení hudebního s hereckého talentu se líbilo Voskovcovi a Werichovi, a proto ji angažovali do Osvobozeného divadla a také jí vymysleli pseudonym Hana Vítová!

František Hanzlík (otec herce Jaromíra Hanzlíka) se zas snažil v 50. letech udržet operetní žánr v kladenském divadle. Stranické vedení však rozhodlo i přes protest horníků, že operetu v divadle v Kladně zruší. František pak odešel do pražských kabaretů...

Herecké balady a romance obsahují přes čtyři desítky příběhů a rozhovorů. Unikátní je například poslední rozhovor se Stellou Zázvorkovou, který autorce knihy poskytla den před svou smrtí.  Blanka Kovaříková na ni vzpomíná, jak byla neobyčejně vlídná a působila až trochu andělsky.

Vzácné jsou rovněž rozhovory s Milošem Kopeckým a Svatoplukem Benešem. Obě známé tváře českého divadla, filmu a televize taktéž zastihla spisovatelka jen několik měsíců před jejich zesnutím. Laskavý přístup Blanky Kovaříkové, která se snaží představit osobnosti takové, jaké doopravdy jsou, otevřel dveře také k Janě Brejchové a Janě Preissové. Obě herečky poskytovaly nebo poskytují rozhovory jen velmi vzácně.

V knížce jsou dále příběhy Františka Peterky, Josefa Bláhy, Karoliny Slunéčkové, Evy Jakoubkové, Stanislava Zindulky, Štěpánky Haničincové, Růženy Merunkové a nedávno zesnulého Miloše Hlavici, který měl kromě hereckého i výrazný malířský talent, Niny Popelíkové, Oty Sklenčky a mnoha dalších.

Vyprávění o každé z osobností hereckého života je velice poutavé a díky spisovatelčině důkladnosti se z něj dozvíme také mnohé zajímavosti z doby, kdy herci a herečky žili.