Hlasy Sametu s videoklipem

29.11.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

V podobně soudržné náladě, s nadějí a očekáváním, jaké u nás panovaly v těchto listopadových dnech před 30 lety, vznikl projekt „Hlasy Sametu - Jsme České sbory.cz!” 

V režii a za vedení autora ideje a hlavního sbormistra Lukáše Prchala, známého spoluprací s vokálním sextetem Skety či organizací Prague A Capella Festivalu, se k bezmála třem tisícům členů třiadevadesáti sborů přidalo sedm špičkových pěveckých sólistek a sólistů různých hudebních žánrů. Vojtu Dyka, Anetu Langerovou, Adama Plachetku, Janu Kirschner, Lenku Dusilovou, Báru Basikovou i tenoristu Martina Šrejmu, spojuje to, že jejich umělecká kariéra začínala v českých a slovenských dětských pěveckých sborech.

Unie českých pěveckých sborů, která letos oslavila pro změnu 50 let existence, je také hlavním producentem videoklipu, ve kterém jeho protagonisté zpívají jednu z písní, která se trvale zapsala do historie. Mlýny, tedy tradicionál This Little Light of Mine s českým textem Dušana Vančury a v podání Spirituál Kvintetu, se staly jedním z hudebních symbolů sametové revoluce. Pro Hlasy Sametu je upravil a basovou linku nazpíval Štěpán Janoušek.