Hlasy tří světů rozezní dnes Kostele Nejsvětější Trojice v Chýnově

HLASY TŘÍ SVĚTŮ je název nového koncertního cyklu a festivalu vokální hudby na pomezí tří krajů, pořádaného souborem Victoria Ensemble.

Jak již napovídá samotný název, hlavními hrdiny koncertů jsou lidské hlasy. Interpretují hudbu všech stylových období bez hranic, duchovní i světskou, s doprovodem hudebních nástrojů či a capella.

Inspirací k založení cyklu a festivalu bylo zjištění, že v okolí nového sídla souboru Victoria Ensemble celoročně chybí kvalitní klasická hudba. Festival nabízí neotřelou dramaturgii, výbornou interpretaci a mnoho krásné muziky na místech, která rozhodně stojí za návštěvu. Koncerty se budou konat ve Středočeském kraji v okolí Vlašimi, v západním cípu kraje Vysočina a v severní části kraje Jihočeského. Od září do dubna bude každoročně probíhat koncertní řada souboru Victoria Ensemble. V jeho podání se posluchači mohou těšit na koncerty a představení z období renesance, baroka a klasicismu. V rámci květnového festivalu vokální hudby s doprovodným programem pak budou mít možnost slyšet mnoho dalších renomovaných umělců, kteří představí díla autorů napříč celými hudebními dějinami.

První ročník je zde a festival začíná právě dnes, v pátek 13. května v Kostele Nejsvětější Trojice v Chýnově koncertem vokálního kvarteta Q Vox s programem představující sborovou tvorbu a capella Pavla Křížkovského a jeho žáka Leoše Janáčka.

Vokálně instrumentální soubor VICTORIA ENSEMBLE založila sopranistka a sbormistryně Viktorie Dugranpere v roce 2016. Zaměřuje se na historicky poučenou interpretaci evropské hudby 15. – 18. století a vystupuje v obsazení od dvou do pětadvaceti umělců.  Zahrnuje až dvanáct pěvců a instrumentální ansámbl různého složení dle potřeby, používající dobové nástroje či jejich kopie. Provozuje novodobé premiéry, koncipuje neobvyklé projekty, zabývá se skladbami opomenutými či zřídka provozovanými. V průběhu minulých staletí se měnil hudební vkus velice rychle a obrovské množství invenčních autorů a kvalitní hudby zapadlo v dějinách. Jedním z cílů souboru Victoria Ensemble je tyto zajímavosti znovu objevovat, oživovat, připomínat. Victoria Ensemble spolupracuje se soubory dobových tanců, historického divadla či pantomimy, ale také s výtvarníky, s dalšími ansámbly, orchestry a dirigenty. Prezentuje se pravidelně v rámci českých i zahraničních koncertních cyklů a festivalů klasické hudby. Soubor pořádá vlastní hudební akce s důrazem na světové premiéry, autorská hudebně dramatická představení a propojování tzv. staré hudby s moderní dobou.
Foto: Wikipedie

Podcast