Hold Alfredu Brendlovi i Carmina Burana Carla Orffa

Ještě sedm koncertů napříč žánry se uskuteční v rámci Klášterních hudebních slavností od srpna do konce září – klavírní recitál, vynikající zahraniční orchestr, muzikálový večer, pěvecký sbor, český melodram, harfa a zpěv a na závěr světoznámá kantáta.

Po letní přestávce se Klášterky znovu nadechnou 24. srpna klavírním recitálem Ivo Kahánka v Loučné nad Desnou. Současný virtuóz vzdá hold svému předchůdci, světoznámému pianistovi a místnímu rodákovi, Alfredu Brendelovi, který vloni oslavil 90. narozeniny. V programu zazní skladby pozdního klasicismu a raného romantismu.

Jeden ze zahraničních hostů letošního ročníku, Neues Barockorchester Berlin, vystoupí 5. září v šumperském Klášterním kostele a znovu připomene 300. výročí narození Jiřího Antonína Bendy. Pod vedením koncertní mistryně orchestru Anny Barbary Kastelewicz zazní v původní interpretaci díla Bendových současníků a jeho bratra Františka.

V neděli 11. září zazní v Rapotíně muzikálové melodie, a to v rámci Soaré s písní a muzikálem v podání nezaměnitelné zpěvačky Báry Basikové. Písně Andrew Lloyd Webbera, Leonarda Bernsteina, Johna Lennona i českých autorů na klavír doprovodí Luboš Přibyl.

Velkou událostí bude 17. září ve Šternberku koncert Česká hudba dobývá Evropu. K interpretaci děl význačných českých skladatelů 18. století a jejich žáků se pod vedením dirigenta Marka Štilce spojí síla světoznámého chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri s vídeňským zvukem klasicistního orchestru Wranitzky Kapelle. Koncert je součástí Dnů kulturního dědictví ve Šternberku.

O den později, 18. září, se v Lázních Jeseník uskuteční komorní Večer (nejen) českého melodramu. S odkazem na J. A. Bendu zazní v podání klavíristy Miroslava Sekery a herce Petra Mikesky melodramy jeho následovníka Zdeňka Fibicha, balady K. J. Erbena Vodník a Štědrý den a Romance štědrovečerní J. B. Foerstera na slova Jana Nerudy.

Dámské duo Kateřina Englichová a Martina Kociánová připomene 22. září v Bruntále hudebního skladatele Antonína Dvořáka a jeho přátele. Osobu skladatele přiblíží přednes z jeho korespondence a v úpravě pro harfu zazní známé Dvořákovy skladby, ale i Bedřicha Smetany či Leoše Janáčka – Humoreska, Vltava, Písně milostné, Večerní písně, árie Čury mury fuk z opery Rusalka a další.

Vrcholem letošního ročníku Klášterních hudebních slavností se stane 30. září uvedení světoznámé kantáty Carmina Burana skladatele Carla Orffa v Šumperku. Koncert budí pozornost neobvyklým obsazením pro dva klavíry - Kristina Kasíková a Martin Kasík, sólové pěvecké party připadnou Lucii Silkenové, Martinu Bártovi a Janu Mikuškovi. Podpoří je Český filharmonický sbor Brno, dětský sbor Motýli Šumperk a bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc. Řídit bude dirigent Marek Šedivý.

Epilogem festivalu budou dva koncerty přesunuté ze srpna. Nejprve 14. listopadu vystoupí v Šumperku Musica Florea a 16. listopadu v Jeseníku Epoque Quartet.

Úvodní foto: Neues Barockorchester Berlin (Archív festivalu Klášterní hudební slavnosti)

Podcast