Holešovický Vnitroblock zdobí nový mural

Pražské Holešovice zdobí od poloviny července nový mural, který nese název MEZIKROK a ztvárňuje téma odcházení z dětských domovů. Malba vznikla v rámci mezinárodního projektu Remix Comix, který propojuje čtyři evropské země, a jehož cílem je prostřednictvím uměleckých projektů ve veřejném prostoru upoutat pozornost veřejnosti k marginalizovaným skupinám a problémům, kterým čelí.

Muralová malba vznikla ve spolupráci České republiky, Slovinska, Srbska a Nizozemí. Má za cíl zviditelnit problematiku dětských domovů a skutečností, kterým musí při odchodu mladí dospělí čelit. Od 14. července je pouliční umělecké dílo k vidění na zdi populárního (nejen) kulturního prostoru Vnitroblock.

Česká část mezinárodní rezidence se uskutečnila v termínu 1. až 15. července 2023 v pražských Holešovicích. Na výtvarném díle se silným sociálním podtextem spolupracovalo celkem pět umělců: za Českou republiku ilustrátor Jakub Bachorík, za Srbsko Novi sad grafická designérka Asja Komadina, za Slovinsko sochařka Neža Jurman, za Nizozemí dramaturgyně Indi Hoorweg a za Srbsko Pančevo komiksová autorka Jana Adamović. To vše pod vedením kurátorky Štěpánky Jislové.

V rámci rezidence proběhly rovněž edukativní přednášky a workshopy vedené odborníky ze spolupracujících neziskových organizací, které rezidentům předaly jak statistické informace a podobu dětských domovů v ČR, tak osobní zkušenosti se životem v tomto systému. K výběru tématu Štěpánka Jislová dodává: „Mladé dospělé, kteří opouštějí dětské domovy, jsme si vybrali proto, že jen málokterá skupina začíná svůj samostatný život v takové nevýhodě. Chybí jim finanční polštář a síť blízkých, na jejichž podporu jsme většinou zvyklí my ostatní. Je tam ale také deficit emoční. Ačkoli dětský domov je pro mnohé z nich to nejlepší, co se jim mohlo přihodit, vzpomínky na traumatické zážitky, nebo odebrání z původní rodiny, nikdo nevymaže. Není pak divu, že statisticky polovina z nich končí jako bezdomovci, ve vězení nebo v hlubinách drogové závislosti, což často vede k předčasnému úmrtí.”

Pražská rezidence má hlavní výstup ve dvou podobách: prvním je již zmíněná muralová malba na stěně vyhlášené kavárny Vnitroblock, jejíž podoba je výsledkem skupinové práce rezidentů. Druhým výstupem je webová stránka www.mezikrok.cz, která přehledně sdružuje informace o projektu. Ve větším detailu popisuje v doprovodu se statistickými údaji danou problematiku, mapuje vznik muralu, představuje samotné umělce a v neposlední řadě nabízí veřejnosti konkrétní postupy, kterými mohou přispět ke zlepšení situace, o které mural “vypráví”. Díky napojení na řadu neziskových organizací, jako je Projekt Patron, Ašta Šmé nebo Nadání a dovednosti, sestává tento návod z jednoduchých kroků, mezi které patří např. finanční podpora, pronájem bytu nebo nabídka pracovní příležitosti.

Česká část projektu Remix Comix probíhá pod taktovkou LUSTR festivalu, největší přehlídky ilustrace u nás, která od 21. do 26. září 2023 oslaví své již 10. narozeniny. Festival se letos uskuteční na novém místě a z tradiční Hybernské se přesune do dvou z hal Holešovické tržnice a představí veřejnosti to nejlepší nejen z české a slovenské ilustrátorské scény, ale i z té mezinárodní. Kromě jiného představí výběr top ilustrátorů z deseti světových ilustrátorských festivalů.

Foto: © Adriána Vančová

Podcast