Horizont pozlaceného věku Pasty Onera

Na stav současného světa reaguje umělec Pasta Oner postapokalyptickou instalací s názvem The Gilded Age. Vzdává jí hold tzv. zlatému věku, zároveň ale poukazuje na to, že naše společnost balancuje na hraně globálních krizí a zpochybňuje svůj blahobyt. Výstava The Gilded Age potrvá v Oblastní galerii Liberec od 2. června do 1. října 2023.

Svou osobitou zprávu o stavu současného světa předává Pasta Oner v bazénové hale někdejších libereckých lázní, po rekonstrukci přeměněné v Oblastní galerii Liberec. Najdeme zde desítky nových děl, v nichž, jak je pro umělce typické, pracuje s odkazy na pop-art i slavné mistry. Z obrazů a objektů vytvořil sitespecific instalaci v podobě postapokalyptické krajiny, které ale nechybí nadhled. Drtivá většina z prezentovaných prací vznikla speciálně pro libereckou výstavu a k vidění jsou tak vůbec poprvé.

Multimediální umělec Pasta Oner vychází z pop-artu a cartoon estetiky. Ve své tvorbě s nadhledem zachycuje hodnoty a symboly soudobé popkulturní společnosti a s ní spojeného konzumerismu. Vytváří nové napětí mezi svými autorskými i již existujícími díly tím, že je staví do vzájemného kontaktu i rozporu.

“Výstava The Gilded Age je mojí potřebou vzdát hold éře, která již pominula, přestože o ni neustále usilujeme – tj. zlatý věk Západu druhé poloviny 20. století – a současně obhajobou doby, v níž aktuálně žijeme a v níž jsme si možná ještě nevšimli, že ona obávaná pohroma se již děje,” vysvětluje Pasta Oner. „Pozlacený věk“ pak vykresluje na výstavě prostřednictvím třicítky nových obrazů a desítek objektů v rozsáhlé site-specific instalaci.

Nové Pastovy obrazy, některé až o rozměru dvou metrů, odkazují k pop-artu šedesátých let či americkým pin-up ilustracím. Samostatná série recykluje s komiksovou stylizací motivy z maleb barokního mistra Rubense či rokokových děl Giovanniho Battisty Tiepola. Pasta Oner v těchto obrazech zachytil tužby, sny a lidské příběhy, které svobodný západní svět nese na svém civilizačním vrcholu.

Významovým protipólem na výstavě, jejímž kurátorem je Pavel Kubes, jsou Onerovy objekty např. naftové barely či Michelangelův David, které prostřednictvím vizuální zkratky a autorské manipulace s řadou ready-made objektů zachycují rozpadající se svět blahobytu a hojnosti. I v nich si Pasta Oner vedle postmoderního sochařství pohrává se sakrálními motivy. Výsledná postapokalyptická krajina, jež vše propojuje v site-specific instalaci, je zjevným odkazem na celosvětové krize, ať už environmentální, klimatické či kapitálové.

Všechna díla uvidí návštěvníci výstavy poprvé. Její esencí je dílo tvořené basketbalovým košem a božím okem. Pasta Oner se pro něj inspiroval větou, kterou říká prasátko v závěru animovaného seriálu Looney Tunes. Oznámení „Tohle je konec“ v umělcově pojetí vystihuje postapokalyptickou náladu výstavy.

Nahlédnout i na své životy z horizontu pozlaceného věku mohou návštěvníci liberecké galerieaž do 1. října tohoto roku.

Foto: © Oblastní galerie Liberec

Podcast