Hudba Martinů stále inspiruje. 28. dny Bohuslava Martinů přivítají renomované české komorní soubory a uvedou novou skladbu Jiřího Hlaváče

Nadace Bohuslava Martinů i letos v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, který proběhne 27. 11. – 17. 12. v pražském Lichtenštejnském paláci a Rudolfinu, přivítá renomované komorní soubory, špičkové hudebníky a již tradičně také nejmladší generaci interpretů v rámci soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Součástí osmadvacátého ročníku je také světová premiéra skladby prof. Jiřího Hlaváče Gloria.

Dny Bohuslava Martinů jsou již tradiční součástí zimní koncertní nabídky v Praze, o čemž svědčí i to, že se letos konají po osmadvacáté. „Festival opět nabízí nezpochybnitelnou a nekompromisní kvalitu jak představených skladeb, tak interpretů, ať už se jedná orenomované sólisty, ansámbly a orchestry, nebo mladé laureáty Soutěže Nadace Bohuslava Martinů,“ přibližuje festival ředitel Nadace Bohuslava Martinů Irvin Venyš.

Celý festival 27. listopadu zahájí interpretační soutěž mladých hudebníků a hudebnic. Těžiště soutěže tkví v interpretaci díla Bohuslava Martinů. Volba dalšího repertoáru podtrhuje historické vazby a souvislosti s jeho tvorbou a osobností. Ze dvaatřiceti přihlášených interpretů porota tento rok vybere laureáta v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. V loňském roce se držiteli první ceny stali barytonista Robin Červinek a violoncellista Vilém Vlček, kteří své umění předvedou na koncertě 10. prosince. K nim se připojí také sopranistka Irena Pavlů a violoncellista Adam Klánský.

V sobotu 3. prosince naváže festival koncertem Benewitzova kvarteta. Tento mezinárodně uznávaný soubor představí nejen první smyčcový kvartet Bohuslava Martinů, ale také pozoruhodné dílo Antonína Dvořáka a Bély Bartóka, s nímž se v rámci Dnů Bohuslava Martinů setkáme poprvé.

Ve středu 7. prosince s bohatým programem vystoupí klavírista Martin Hroch a mezzosopranistka Jana Hrochová. Součástí večera bude také slavnostní uvedení nové skladby Jiřího Hlaváče Gloria. „Ve třech písních jsem vyjádřil svou letitou úctu k poetice šansonu, balady a romance. Gloria je oslavou vznešenosti, citlivosti a přirozenosti. A doufám, že jsem to alespoň trochu vystihnul v textu i hudbě“, uvádí autor ke své skladbě.

Program koncertu Janáčkova tria 9. prosince zasazuje tvorbu Martinů do kontextu francouzských skladatelů starší i mladší generace. Na programu jsou Klavírní trio D dur Jeana Françaixe a Klavírní trio a moll Maurice Ravela.

Sál Martinů v Lichtenštejnském paláci rozezní 16. prosince Ensemble Inégal se sbormistrem Adamem Viktorou. Jeho program zahrnuje i skladbu Benjamina Brittena Ceremony of Carols, v níž spoluúčinkuje renomovaná harfistka Kateřina Englichová.

Poslední z koncertů letošního ročníku se uskuteční v sobotu 17. prosince, publikum uslyší skladby Bohuslava Martinů a také Bedřicha Smetany v interpretaci Wihanova kvarteta.

Obrázek: zdroj: Dny Bohuslava Martinů

Podcast