Hudba šlechtických sídel v Moravskoslezském kraji

Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu otevírá Lotz Trio a jejich unikátní basetové rohy.

Česko-slovenské Lotz Trio sklízí úspěch v Berlíně, New Yorku i Stockholmu precizní interpretací Mozartovy tvorby na unikátní repliky klasicistních basetových rohů. Exkluzivní dobové úpravy Kouzelné flétny nebo jeho 25 kusů zazní i v moravskoslezských zámeckých a chrámových prostorách, a to 11.–13. června v rámci Hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu.

Lotz Trio je bezesporu jediný soubor hráčů na dobové basetové rohy (bizarně zahnuté klasicistní klarinety ukončené kovovým ozvučníkem) v celé střední a východní Evropě.

Díky obsazení tria špičkovými koncertními hráči (bratři Róbert a Ronald Šebestovi a Igor Františák) je zajištěna vysoká umělecká úroveň s jistou dávkou muzikantské vášně mísící se s interpretační pokorou, kdy by se nejspíše bez této výbavy trojice vůbec do hry na intonačně nestálé a vůbec po všech stránkách nevyzpytatelné basetové rohy nepustila.

V nejbližší době čeká Lotz Trio koncertování v rámci cyklu Hudební výlety, který realizuje Svatováclavský hudební festival v rámci svého motta: „Hudebními výlety otevíráme skvosty architektury našeho kraje.“ – Moravskoslezského kraje. K nim rozhodně patří Rytířský sál frýdeckého zámku, kde se uskuteční první z koncertů 11. června v 18 hodin. Další den pak čeká trio chrámový dvojkoncert v Husově sboru v Ostravě – Staré Bělé v 16 hodin a v Evangelickém kostele v Albrechticích od 19:00. Poslední ze čtveřice koncertů se uskuteční v neděli 13. června v 16:00 v nově zrekonstruované Sala terreně zámku Bruntál.

Koncert Lotz Tria rozhodně slibuje netradiční zážitek, a to nejen díky specifickému zvuku jejich nástrojů. Repertoár tria patří do kategorie zábavní Harmoniemusik (divertimenta, serenády, partity), která zaznívala v šlechtických a zednářských kruzích, mimořádně populární jsou pak nádherné úpravy árií z Mozartových oper Figarova svatba, Don Giovanni a Kouzelná flétna či operní tvorby Antonia Salieriho. Originální napětí v jejich programu vytváří i původní skladby českého rodáka Jiřího Družeckého či dokonce tvorba soudobých skladatelů, kteří se rozhodli přímo pro basetové rohy Lotz Tria komponovat – Mariána Lejavy, Martina Burlase, Marka Piačka, Boška Milakoviče či Daniela Mateje.

Foto: SHF

Podcast