Hudba v architektuře Kryštofa Dientzenhofera

Výstava přibližuje barokní architekturu jako zázemí pro jedinečné vyznění hudby

České muzeum hudby nabízí ve své aktuální menší výstavě jedinečnou příležitost nahlédnout na hudbu i z hlediska unikátních akustických kvalit barokních staveb. Název expozice Hudba v architektuře Kryštofa Dientzenhofera chce vzdát hold důmyslnému architektovi a staviteli německého původu, který se ale zžil s českým prostředím a v naší zemi zanechal skvostná stavební díla.

Výstavka byla otevřena během adventu min. roku, aby jednoho z našich nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů připomněla v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí. Možnost seznámit se dílem Kryštofa Dientzenhofera (1655–1722) však potrvá v muzeu až do 23. ledna 2023.

Kryštof Dientzenhofer se podílel na stavbě sakrálních objektů, domů a paláců, klášterů, dokonce i městského opevnění, a spolu se svým synem Kiliánem Ignácem, dalším členem rozvětvené rodiny Dientzenhoferů, výrazně pozměnil tvářnost některých českých sídel či krajiny. Jeho stavby po staletí sloužily různým účelům, žili a scházeli se v nich lidé, zněla hudba.

Většinou akusticky skvělé chrámové prostory dávaly vyznít skladbám různých epoch. Benediktinské kláštery v Břevnově a Broumově jsou na výstavce reprezentovány např. díly Františka Xavera Brixiho, Ludwiga van Beethovena a gregoriánským chorálem, malostranský kostel sv. Mikuláše loretánskými litaniemi od Jana Dismase Zelenky.

Prostřednictvím dobových opisů, vzácných hudebních tisků i nových nahrávek se mohou návštěvníci výstavky stručně seznámit s repertoárem z vybraných lokalit: kromě jmenovaných míst např. z pražské Lorety, premonstrátského kláštera v Teplé, zámku v Ostrově nad Ohří, z kostela Narození sv. Jana Křtitele v západočeském Úterý a poutního chrámu v Chlumu sv. Maří.

Foto: Profimedia

Podcast