Hudba Znojmo 2018

10.7.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Na programu má 14. ročník znojemského festivalu světově uznávané Il Giardino Armonico, famózní Annu Prohasku, dva koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla a dalších uznávaných interpretů. V 18 dnech festival představí 30 koncertů a doprovodných akcí. Od 12. do 29. července ve Znojmě a okolí. 

Téma a ústřední dramaturgickou linku vnuknulo scénické oratorium italského skladatele Emilia de’ Cavalieriho Svár duše s tělem, které pořadatelé připravují ve vlastní produkci. Již nyní ve Znojmě pracuje více než 50členný umělecký tým v čele s dirigentem Romanem Válkem a režisérkou Ladislavou Košíkovou. V kostele sv. Michala připravují jedinečné zpracování alegorického nadčasového díla. Největší akcí tohoto ročníku bude koncert italského orchestru staré hudby Il Giardino Armonico a sopranistky Anny Prohasky (29.7.). 

Jak Il GIardino Armonico, tak i Anna Prohaska patří ke špičce v interpretaci staré hudby. Znojmo je jediné město v Česku, které si uznávaní hudebníci vybrali pro své turné Serpent & Fire (Had a oheň). Orchestr Il Giardino Armonico nasbíral mnoho hudebních cen, mezi jinými i Grammy nebo Gramophone. „Myslím, že Serpent and Fire je zajímavou ukázkou toho, jak orchestr přináší do hudby pomyslný zvuk beranidla. Je to podle mě vlastně jako hard rock nebo heavy metal.Zpěvák se ve své melodii vznáší na divokých vlnách hudby a nechává se unášet nárazy melodie na skaliska,“ popisuje Anna Prohaska, cenami ověnčená sopranistka. 

„S účastí zahraničních sólistů a ansámblů tak zvučných jmen se povědomí festivalu nepochybně šíří za hranice naší republiky. Nejen dramaturgie, ale i vynikající obsazení vypovídá o velmi vysoké úrovni festivalu a schopnostech lidí, kteří jej řídí a produkují,“ míní Pavel Šporcl

„Mít na festivalu Il Giardino Armonico je pro nás velká pocta. Je to velká světová hvězda staré hudby. Loni jsme měli úžasný soubor Akademie für Alte Musik Berlin. Díky tomu, že se jim u nás líbilo, letos přijíždí Il Giardino Armonico, kteří si velmi pečlivě vybírají místa svých koncertů. Jde o nejlepší barokní orchestr světa a Anna Prohaska patří mezi pět nejlepších sopranistek dnešních dnů. Je to velká světová hvězda staré hudby a mít je na festivalu je velká pocta. Čekali jsme 8 let, než nás zařadili do turné,“ přiblížil Jiří Ludvík, prezident festivalu.