Hudební 4plus

14.2.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Po loňském premiérovém uvedení koncertní série „4plus“ pokračuje Zemlinského kvarteto s touto úspěšnou řadou i v roce 2019. Diváci se tak mohou těšit hned na čtyři jedinečné komorní koncerty, tři na jaře a jeden na podzim. Kromě pestrého programu a několika tematických okruhů se v Praze opět představí zajímaví domácí i zahraniční hosté. První koncert ze série „4plus“ bude uveden ve čtvrtek 21. února 2019 od 19:30 ve Velkém sále ústřední Městské knihovny a jeho hostem bude světově proslulé Pražákovo kvarteto.

Program úvodního únorového večera tvoří tři hudební díla: Smyčcový kvartet C dur op. 76/3 Císařský (Joseph Haydn), Zjasněná noc (Arnold Schönberg) a Smyčcový oktet Es dur op. 20 (Felix Mendelssohn-Bartholdy).

„Premiérový ročník naší vlastní série komorních koncertů, kterou jsme nazvali ‚4plus‘, proběhl v roce 2018. Všechny koncerty byly hojně navštíveny a posléze i oceněny vnímavým publikem, a tak jsme se rozhodli v této tradici pokračovat i v letošním roce,“ říká Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta. „Prvním naším tématem je 210. výročí úmrtí rakouského hudebního skladatele Josepha Haydna, který bývá často označován jako ‚otec smyčcového kvarteta‘. Haydnův přínos je na poli komorní hudby zcela zásadní, a proto toto důležité výročí oslavíme těmi nejslavnějšími díly z jeho kvartetní tvorby. Dalším tématem, které v roce 2019 otevřeme, pak bude německý romantismus. Významný hudební skladatel Felix Mendelssohn-Bartholdy letos totiž slaví také 210. výročí, ovšem výročí narození, a proto na našem koncertě nesmí chybět jeho snad nejslavnější komorní dílo – smyčcový oktet Es dur, který autor napsal již ve svých šestnácti(!) letech. Coby host s námi vystoupí světově nejproslulejší české kvarteto posledních dekád – Pražákovo kvarteto.“