Hudební doprovod udílení Českých lvů 4. března obstará skladatel Jan P. Muchow

Hudební doprovod při udílení filmových cen Český lev obstará 4. března v Rudolfinu skladatel a producent Jan P. Muchow se svou skupinou The Antagonists. Kapela, která vznikla před pár lety při příležitosti vydání alba Muchowovy filmové hudby, koncertuje jen při výjimečných příležitostech a jejími členy jsou zkušení pražští hudebníci jako například Ema Brabcová nebo Marek Doubrava, ale také herečka a houslistka Jenovéfa Boková, rovněž držitelka Českého lva.

  • Rozhovor s Terezou Rychnovskou připravila Zuzana Filípková.
profimedia-0663112158 český lev.jpg
  • Ceny Český lev (©Profimedia)

Zakladatel kapely Ecstasy of St. Theresa a člen příležitostné formace Umakart Jan P. Muchow jako filmový skladatel debutoval v roce 1996, kdy zkomponoval hudbu ke snímku Davida Ondříčka Šeptej, v němž si také zahrál. S režisérem Ondříčkem spolupracoval jako autor hudby i na dalším filmu Samotáři.

Za filmovou hudbu obdržel čtyři České lvy - prvního Českého lva získal za hudbu k Ondříčkově černé komedii Jedna ruka netleská. Další ocenění dostal za hudbu ke snímkům Grandhotel, Ve stínu a Krásno. "Honza je pro nás symbol české filmové muziky i samotných Českých lvů. Za posledních dvaadvacet let byl na cenu nominován jedenáctkrát a jeho jméno tak prochází téměř celou historií ocenění. Jako hudební partner jubilejního třicátého ročníku byl proto ideální volbou," uvedla Tereza Rychnovská, výkonná ředitelka Českých lvů.

Ceny Český lev budou předány 4. března v přímém přenosu České televize. Moderátorem večera bude podruhé Jiří Havelka. O sošku Českého lva se v závěrečném hlasování utká celkem 32 titulů v 19 statutárních kategoriích. Křišťálové sošky předají laureátům osobnosti nejen filmového světa. Například herci Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Boleslav Polívka, Jiří Macháček, režisér Jan Svěrák nebo spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská.

30CL_horizontal.jpg

(©Český lev)

Nominované filmy 30. Českého lva připomíná několik filmových přehlídek. Do konce března bude možné na streamovací platformě DAFilms zhlédnout většinu nominovaných filmů za rok 2023, ale také speciál připravený k 30leté historii udílení cen Český lev. Do 4. března je možné navštívit přehlídku Českého lva v pražském kině Edison Filmhub a od 2. března pozve na nominované filmy síť kin Cinestar. Na blížící se udílení cen Český lev upozorňuje také venkovní výstava velkoformátových fotografií Lenky Hatašové na Palachově náměstí v Praze.

Nejvíce nominací, celkem 12, získalo psychologické mysteriózní drama Arvéd. Film režiséra Vojtěcha Maška vypráví příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu. S počtem 11 nominací následuje historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující život a dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Osm nominací má na kontě Banger., adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka.

O nominacích ocenění Český lev hlasovalo 183 členů z celkového počtu 371 členů ČFTA. Vybírali ze 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů, 16 televizních děl, devíti animovaných a také deseti krátkých filmů. Více informací k nominacím na cenu Český lev se nachází na stránkách organizátorů.

Nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016. Loni v březnu jako nejlepší celovečerní film roku 2021 ČFTA vyhlásila snímek Zátopek o slavném československém atletovi.

Zdroj: ČTK
Úvodní foto (©Český lev)

Podcast