Hudební festival A. Dvořáka Příbram jde do finále

30.5.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

Operetní gala na Svaté Hoře
Letošní 51. ročník je věnován žákům Antonína Dvořáka. A některé z těch, kteří svůj umělecký život zasvětili operetní tvorbě, připomene open air koncert před Svatou Horou 1. června 2019. Zazní díla Oskara Nedbala, Rudolfa Frimla a Rudolfa Piskáčka. Koncert složený z nádherných a známých melodií se odehraje pod širým nebem na nádvoří Svaté Hory a část prostoru bude možné využít pro piknikové posezení. Návštěvníci si mohou přinést vlastní židličky nebo deku, na místě zakoupit občerstvení a užít si klasickou hudbu opravdu netradičně.

Den s Antonínem Dvořákem
Populární projekt zahrnuje přibližně 20 samostatných koncertů a pořadů pro děti i širokou veřejnost. V úterý 4. června bude Příbram doslova žít hudbou. Už předchozí ročníky ukázaly, že klasická hudba pro nejširší veřejnost má svůj potenciál. Koncerty se odehrají na nejrůznějších místech i přímo v ulicích města. Na projektu se aktivně podílí i příbramské Základní umělecké školy a žáci základních a středních škol.

Immersive concerts               
Součástí Dne s Antonínem Dvořákem bude 4. června rovněž unikátní immersive concert koncert v Domě Natura. Loňská premiéra vzbudila velký zájem a ohlas, a tak bude letos přidáno ještě jedno vystoupení, 5. 6. v příbramské Waldorfské škole.
Dirigenti Debashish Chaudhuri (Indie) a David Rutheford (USA) společně s Příbramskou filharmonií nabídnou divákům unikátní možnost stát se nedílnou součástí uměleckého výkonu a zažít hudbu zevnitř tělesa. Divák je nejen v centru dění, ale přímo ovlivňuje i konečný výsledek koncertu.

Prolínání varhan a houslí
Předposledním bodem programu letošního ročníku bude 6. června netradiční spojení varhanního a houslového koncertu – za varhany kostela sv. Jakuba usedne jeden z předních českých varhaníků, Pavel Černý. S tóny varhan se pak budou mísit tóny houslí v podání houslového Spohr violin dua (Jana a Ondřej Lébrovi).

Závěrečný koncert – Mistři houslí
Finálový koncert festivalu se uskuteční 11. června 2019 v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami. Koncert předních houslistů završí 51. ročník festivalu díly A. Dvořáka, J. Suka, P. I. Čajkovského, P. de Sarasateho a A. Vivaldiho. Účinkovat budou Václav Hudeček, Jan Mráček, Marie Hasoňová, Filharmonie Hradec Králové, dirigent Andreas Sebastian Weiser.