Hurvínek se přestěhoval do Brna, kde obchoduje s ženami

V pátek 24. listopadu uvede opera Národního divadla Brno v divadle Reduta premiéru inscenace inspirovanou Smetanovou Prodanou nevěstou a slavnými postavičkami Josefa Skupy.

Opera Národního divadla Brno se rozhodla překvapit své nejmladší diváky novým, inovativním způsobem. Spojila ikonickou operu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany s nezaměnitelnými postavičkami Spejbla a Hurvínka v novém zpracování dramaturgyně Patricie Částkové a v režii Hany Mikoláškové. Výsledkem této originální kombinace je představení Hurvínek prodává nevěstu, jako originální oslava smetanovského výročí s těmi nejnáročnějšími diváky – dětmi.

photo-by-marek-oblrzymek_53327215106_o.jpg

I my v Divadle Spejbla a Hurvínka, jsme si již několik let přáli připravit představení, které by dětem přiblížilo svět hudby. Až díky uměleckému šéfovi opery NdB Jiřímu Heřmanovi a našemu uměleckému šéfovi Davidu Janoškovi, získalo toto přání konkrétní obrysy. Spejbl, Hurvínek, Mánička a dokonce i pes Žeryk si po boku operních hvězd tento hudební svět zamilovali a věřím, že ho přiblíží i dětem a nadchnou je pro něj,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Smetanova Prodaná nevěsta je jednou z nejpopulárnějších českých oper. Scénář upravila dramaturgyně opery NdB Patricie Částková do citlivé podoby, která je blízká dětem hravostí i délkou představení. Spolu s dirigentem Ondrejem Olosem a kostýmním výtvarníkem a scénografem Davidem Janoškem tvoří sehraný inscenační tým.

photo-by-marek-olbrzymek_53327674505_o.jpg

Od začátku jsem fascinován nápadem Jiřího Heřmana a Patricie Částkové zhmotnit propojení loutek a opery a je mi za celé Divadlo Spejbla a Hurvínka velkou ctí tomu být přítomen. Zároveň mi přijde ohromné spojení dvou národních pokladů, jakými Prodaná nevěsta a Spejbl s Hurvínkem dozajista jsou. Doufám, že se naše společné snažení odrazí v kouzelném výsledku, který budou děti milovat minimálně tak, jako my, dospělí, kteří za projektem stojíme,“ říká David Janošek, umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka, autor výpravy a herec.

photo-by-marek-olbrzymek_53327674470_o.jpg

„Ideou celého projektu bylo uvést děti nejen do Smetanovy Prodané nevěsty, ale i do světa opery. Spejbl s Hurvínkem, Máničkou a Žerykem přicházejí na představení a díky Žerykovi, který uteče za oponu, se musí ostatní zapojit do představení. Hudební čísla jsou propojena dialogy loutek i sólistů, tak aby probíhal samotný děj opery a zároveň se děti seznámily např. s hudebními nástroji nebo inspicientem. I přes krácení hudby, jsou zachována téměř všechna čísla a díky našim kolegům z Divadla Spejbla a Hurvínka, kteří jsou nadanými zpěváky, publikum nepřijde ani o známé ansámbly, např. sextet Rozmysli se, Mařenko,“ doplňuje autorka scénáře Patricie Částková.

Režie se ujala Hana Mikolášková. „Spojení dvou tak ikonicky známých (doslova zlidovělých) uměleckých světů, jakými je Smetanova Prodaná nevěsta a loutková dvojice Spejbl a Hurvínek (včetně jejich rozšířené rodiny o Máničku a Žeryka), to je pro tvůrce na jednu stranu nesmírná zábava a radost a inspirace, ale zároveň velká zodpovědnost,“ komentuje inscenaci režisérka.

photo-by-marek-olbrzymek_53327674475_o.jpg

V inscenaci se objeví operní sólistky Pavla Vykopalová, Andrea Široká a Ivana Pavlů, které se budou střídat v roli Mařenky. Ondřej Koplík, Vít Nosek a Tomáš Kořínek se podělí o roli Jeníka a Vaška. Kecala ztvární Jan Šťáva, Josef Škarka nebo David Nykl. Mezi dalšími účinkujícími jsou i mladí zpěváci, kteří dostali příležitost na operní scéně společně se slavnými postavami Spejbla, Hurvínka, Máničky a psa Žeryka.

Brněnská premiéra se uskuteční 24. listopadu 2023 v divadle Reduta, následovaná pražskou premiérou 16. března 2024 v Divadle Spejbla a Hurvínka.

Foto: Marek Olbrzymek

Podcast