Hvězda se stává legendou

Sopranistka Edita Gruberová se rozhodla ukončit svou kariéru

Světoznámá koloraturní pěvkyně Edita Gruberová o svém odchodu na pěvecký odpočinek uvažovala již delší dobu a oním představením na rozloučenou měla být inscenace opery Roberto Devereux od Gaetana Donizettiho ve Státním divadle Košice. Současná situace si nejprve vynutila hledání náhradního termínu, a když ani ten nebylo možno realizovat, rozhodla se pěvkyně ke kroku, který zcela pochopitelně rozlítostní mnohé fanoušky této světové hvězdy.

Pochopitelné ale zároveň je i to, že jednou tento krok přijít musel — vždyť posluchače svým uměním okouzlovala neuvěřitelných 52 let! Debutovala v roce 1968 na scéně Slovenského národního divadla v roli Rosiny z Rossiniho Lazebníka sevillského a v roce 1970 díky fenomenální interpretaci Královny noci získala stálé angažmá ve Vídeňské státní opeře (její tehdejší pěveckou úroveň můžete shlédnout např. zde). Kvůli perzekucím se strany komunistické moci se pak rozhodla emigrovat a v rychlém sledu si podmanila diváky v New Yorku, Miláně, Paříži, Mnichově, Salzburku a dalších světových metropolích.

Její umění naštěstí zůstává uchováno na desítkách zvukových i audiovizuálních nahrávek a díky tomu milovníci vokálního umění na té nejvyšší úrovni mají z čeho vybírat. Nezbývá, než říci: Milá paní Gruberová, děkujeme za krásu, kterou jste nám svým uměním zprostředkovala!

Podcast