Hvězdné duo v Praze

Operní pár Nětrebko-Ejvazov uvede v září v Praze slavné árie a duety.

Ruská sopranistka Anna Nětrebko a ázerbájdžánský tenorista Jusif Ejvazov uvedou 10. září v Praze slavné operní árie a duety. Hvězdný pár ve Smetanově síni Obecního domu doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Emauela Villauma. Vystoupení je součástí turné k 50. narozeninám Nětrebkové a Praha se tak zařadila mezi evropská města, jako jsou Vídeň, Madrid a Budapešť, ve kterých se turné uskuteční.

Nětrebko a Ejvazov jsou nejen životními, ale především jevištními partnery. Jejich kalendář je nabitý a koncerty beznadějně vyprodané. Jejich výrazné, krásné hlasy, okouzlující charisma a poutavé vystupování na jevišti, slibují příznivcům opery jedinečný zážitek. V programu zazní díla Giuseppe Verdiho, Georgese Bizeta, Charlese Gounoda, Jacquese Fromentala Halévyho a Petra Iljiče Čajkovského.

Anna Nětrebko v Praze vystoupila již třikrát. Poprvé se představila v listopadu 2012 v Obecním domě v titulní roli slepé princezny v koncertním provedení dramatické opery Jolanta Petra Iljiče Čajkovského. Vystoupení skončilo desetiminutovými bouřlivými ovacemi vstoje a záplavou květin. Několikanásobnými ovacemi vestoje a čtyřmi přídavky pak skončil její pražský koncert v červenci 2015 v rámci mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms s Českým národním symfonickým orchestrem. Před třemi lety koncertem v beznadějně vyprodaném Obecním domě v Praze zahájila podzimní turné, které zakončila v newyorské Carnegie Hall. V roce 2008 Nětrebko tajně natáčela v Rudolfinu s Pražskou komorní filharmonií svou desku Souvenirs.

Nětrebko, kterou v roce 2007 časopis Time jako první interpretku klasické hudby zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností planety, občas vzbuzuje i kontroverze. Například na konci roku 2014 veřejně obdarovala operu v Doněcku a zapózovala s vlajkou separatistů. Pěvkyně, která je považována za blízkou Kremlu, několikrát podpořila Vladimira Putina, ale navzdory ruské oficiální politice vyjádřila veřejně podporu homosexuálům.

Rodačka z Krasnodaru založila s uruguayským basbarytonistou Erwinem Schrottem, svým někdejším partnerem a otcem jejího syna, Nadaci Anny a Erwina. Od prosince 2015 je vdaná za tenoristu Ejvazova, se kterým i vystupuje a natáčí desky. Ejvazov, který vystoupil v Česku poprvé v roce 2017 v inscenaci opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana, se může pochlubit účinkováním ve státních operách ve Vídni, Mnichově a Berlíně, v newyorské Metropolitní opeře nebo na festivalu v Salcburku.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast