Hvězdně obsazený Shakespeare v českých kinech

Královské národní divadlo v Londýně nabídne Mnoho povyku pro nic

Prosincová premiéra dalšího divadelního přenosu NT Live diváky zahřeje humorem, láskou i místem děje. V Shakespearově romantické komedii zazáří Katherine Parkinson z Ajťáků a John Heffernan, známým se seriálů Drákula, Ripper Street nebo NT Live přenosů Omyly jedné noci. Přenos opatřený českými titulky přichystalo na 7. 12. pražské kino Aero a na 13.12. hodonínské kino Svět.

Do nabídky toho nejlepšího z britského divadla v rámci projektu NT Live se s titulem Mnoho povyků pro nic vrací režisér Simon Godwin, který svůj cit pro Shakespeara prokázal už v inscenacích Večera tříkrálového a Antonia a Kleopatry a cit pro komedii také v nastudování Shawova Člověka a nadčlověka. Shakespearova proslulou komedii Mnoho povyku pro nic zasadil do slunné Itálie. Právě tam chystají mladí milenci svatbu, žárlivý voják snová intriky a hašteřivá dvojice Beatricie a Benedik se prohádá až k zamilování.

„U některých Shakespearových komedií se musíte hodně snažit a jejich vtipy potřebují dost pomoct, ale Mnoho povyku pro nic stále funguje,“ říká John Heffernan, který si v nové inscenaci britského Národního divadla zahrál výřečného Benedika. Jeho partnerkou se stala známá Katherine Parkinson, která o roli duchaplné Beatricie už dlouho snila. „Bude to znít pitomě, ale částečně se jako Beatricie cítím. Využívá humor jako obranu. Ne vždycky, ale někdy to je pro ni způsob, jak si kompenzovat pocit nespravedlnosti a nedostatečnosti, což já asi dělám taky,“ svěřila se herečka deníku Independent. Populární dvojici, která se neustále hádá, dokud jí přátelé lstí neodhalí vzájemné sympatie, už si na divadle zahrálo mnoho slavných herců.

Zkušený režisér Simon Godwin děj ponechal na Sicílii, ale přesunul jej do třicátých let 20. století a text zkrátil, aby lépe odrážel mentalitu století jednadvacátého. Na elegantní scénu spolu s herci oblečenými do krásných kostýmů od Evie Gurney, s níž Godwin pracoval už na Antoniovi a Kleopatře, pozval i živou kapelu. „Celé to má atmosféru filmů Wese Andersona,“ říká Parkinson. Její hrdinka je nyní herečka a vrací se do hotelu, jenž spravují její teta a strýc.

Přestože Mnoho povyku pro nic patří k Shakespearovým nejoblíbenějším komediím, v třináctiletém programu NT Live se tato hra letos objevila poprvé. Vznikla kolem roku 1598, tedy ve středním období Shakespearovy tvorby, a zatímco je vystavěna jako jeho rané veselohry a udržuje si i jejich hravého ducha, její styl a jazyk je sofistikovanější a odkazuje už k podvratnosti jeho pozdějších komedií jako Něco za něco či Cymbelín. V zápletce se ale ozývá i drama žárlivosti a temné touhy zničit reputaci ženy, a tím čest muže. Svou strukturou je však Mnoho povyku pro nic určitě komedií.

Foto: Benjamin Jopen / Aerofilms

Podcast