Hvězdy festivalu Bach for All

12.6.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

Phillipe Bernold, Shalev Ad-El nebo Filip Pogády na bachovském festivalu Bach for All v Praze.

Minulý týden skončil v Ostravě už 42. mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Jednou ze zahraničních hvězd festivalu byl i dirigent a flétnista Phillipe Bernold. Dirigoval Janáčkovu filharmonii na závěrečném koncertu festivalu a představil převážně francouzské skladby. Právě pro svoji otevřenost a širokou paletu interpretačních přístupů je Bernold vyhledáváním hráčem i dirigentem nejen staré hudby. Šanci slyšet tohoto francouzského mistra mají posluchači v červenci na mezinárodním hudebním festivalu Bach for All. Tam vystoupí i jako flétnista a společně s Capella Istropolitana a Peterem Gul’asem představí vybrané Bachovy koncerty pro flétnu a orchestr a také Suitu č. 2. Johanna Sebastiana Bacha. A co posluchače možná překvapí je poslední skladba programu koncertu, kterou sice také napsal Bach, ale Karl Filip Emanuel, syn Johanna Sebastiana Bacha! Je to jediná skladba v dramaturgii programu, která nenese autorství Johanna Sebastiana.  Phillipe Bernold byl žákem Fritze Müncha, jehož osobní i profesionální vliv se na jeho tvorbě a jistě i stylu podepsal. Možnost slyšet ho s bratislavskou Capellou Istropolitana na festivalu Bach for All představuje jedno z hlavních programových lákadel.

Program nabízí i další známá světová jména. Shalev Ad-El je českému publiku poměrně známý. Izraelský interpret díky svojí precizní hře na cembalo i interpretačnímu pojetí z dirigentského pultu hostuje u významných orchestrů i komorních souborů po celém světě. Je hudebním ředitelem předního komorního souboru Israel Netanya Kibbutz Orchestra a spolupracuje též s Izraelskou filharmonií. Mimo Bachův festival v Lipsku představí Bachovo dílo i v Praze 25. července v chrámu Nejsvětějšího Salvátora. Uvede některé Braniborské koncerty a doprovodí ho nikdo jiný, než česká interpretační kvalita, soubor Barocco sempre giovane.

Mladý nezkrotný temperament i okouzlující interpretační vlastnosti představí původem Slovák, žijící ve Spojených státech, houslista Filip Pogády. Filip je vzorem světoobčana. Nejen, že vyrůstal a studoval v Rakousku (Brucknerova konzervatoř v Linci), kde následně získal stipendium na Manhattan School of Music ve třídě slavného houslisty Pinchasa Zukermana. Světoobčanem je i v hudbě, kde dokáže slušně interpretovat jak jazzovou tvorbu, romantickou i současnou hudbu, tak dílo Johanna Sebastiana Bacha. Proto byl osloven a do programu Bach for All zařazen hned dvakrát. Otevře festival koncertem s již zmíněnou Capellou Istropolitana 14. července a 16. července se představí s Bachových recitálem v kostele svatých Šimona a Judy.

Bach for All nabízí ještě mnohem více z domácí a světové scény! Všechny koncerty v termínu festivalu 14. až 28. července 2017 naleznete na webových stránkách. Proto #bachanabacha!

foto

ShalevBernold