Hvězdy hollywoodské filmové hudby zamířily do Prahy. Ukazují svou tvorbu a radí mladým umělcům

Teprve druhý ročník Composers Summit Prague nalákal do hlavního města největší špičky z filmové hudby současného Hollywoodu. Světové hvězdy přivezly do Prahy své zkušenosti, které v rámci workshopů a dalších setkání budou předávat až do 20. dubna.

Pozvání přijali například autor hudby Letopisy Narnie a Shrek Harry Gregson-Williams. Dále se zájemcům představuje držitel Oscara za film Pí a jeho život Mychael Danna. V Praze je také blízký spolupracovník Johna Williamse Conrad Pope a také pětinásobný držitel ceny Emmy Jeff Beal.

Zmiňovaný Harry Gregson-Williams, jeden z nejvyhledávanějších skladatelů v Hollywoodu, spolu s Mychaelem Dannou 18. dubna představí svou tvorbu širšímu publiku v Obecním domě. Pod jejich taktovkami zazní melodie například z filmů Marťan nebo Moneyball. Skladby doplní filmová projekce.

Hollywoodští autoři se v Praze zapojují také do workshopů. Conrad Pope a špička britského zvuku Chris Egan účastníkům ukázali, jak probíhá živé nahrávání symfonického orchestru ve studiu. „Nikdy tu ještě nebylo, že by kdokoliv, kdo teprve začíná s hudbou, se mohl podívat, jak takové nahrávání vypadá,“ řekl k novince letošního programu jeden ze zakladatelů summitu Jan Šindelovský.

Vedení několika workshopů se ujal také český skladatel žijící v Los Angeles Elia Cmíral. Za svou kariéru spolupracoval s řadou známých režisérů, například s Wesem Cravenem nebo Johnem Frankenheimerem. Vytvořil hudbu k několika thrillerům a hororům jako Ronin nebo Puls. Elia Cmíral mluvil o svých začátcích, výzvách při skládání hollywoodské filmové hudby a svých oblíbených žánrech s reportérkou Kristinou Tůmovou.

Rozhovor si můžete poslechnout zde:

Foto: Elia Cmíral (©Profimedia)

Podcast