I vdově může být do smíchu

Janáčkovo divadlo v Brně uvede po třiceti letech operetu Veselá vdova.

V pátek 3. února 2023 se na jevišti Janáčkova divadla v Brně odehraje premiéra operety Franze Lehára – Veselá vdova. Slavná opereta o tom, že je třeba provdat vdovu Hannu Glawari, ale takticky, aby její miliony zůstaly v knížectví Pontevedro, se do moravské metropole vrací po třiceti letech a divadlo slibuje především výjimečnou scénickou podívanou a skvělé pěvecké obsazení.

Scéna z Veselé vdovy
  • Scéna z operety Veselá vdova

Poprvé se jako režisér představí choreograf Martin Pacek společně s režisérkou Magdalenou Švecovou. Do svého inscenačního týmu si přibrali dirigenta Jakuba Kleckera a výtvarníky Zuzanu Přidalovou a Davida Janoška. Tento tým již pro Národní divadlo Brno vytvořil inscenaci Ferdy Mravence a operu La Boheme.

„Každá opereta je zajímavá tím, že neobsahuje jen jeden obor: je v ní zpěv, mluvené slovo, tanec i výtvarná složka – a toto všechno se snažíme naplnit, aby opereta zůstala operetou. Na druhou stranu jsme si dovolili i ten koncept trochu převést do současnější optiky. Vizuálně nás inspirovaly třeba pařížské carrousely a večírky VIP společnosti,“ říká Magdalena Švecová a Martin Pacek ji doplňuje: „Žánr komické operety byl vždy pro diváky velkým lákadlem – navíc pokud je jakousi nadstavbou Franz Lehár a jeho geniální hudba. Pro herectví samotné jsme v přípravě vycházeli z francouzských a italských komedií a němých grotesek.“

Další podrobnosti prozradila Magdalena Švecová v telefonickém rozhovoru s Mirkou Časarovou:

Veronika Rovná
  • Veronika Rovná

V roli Hanny Glawari alternují sopranistky Veronika Rovná a Jana Šrejma Kačírková.Pro mě je v operetě hodně pěveckých poloh,“ přiznává Veronika. „A dokonce jsem objevila i ty, o kterých jsem si myslela, že je nemám. Je náročné střídat rejstříky – nahoře, dole, střed. A mezitím balancovat zdravé mluvení a zdravé zpívání. Nemyslím si, že je to jednoduchý žánr, a určitě o tom vypovídá i to, že dříve byly i jenom operetní soubory,“ dodává sopranistka.

Jana Šrejma Kačírková
  • Jana Šrejma Kačírková

V dalších rolích se představí například Jiří Hájek a Roman Hoza jako Danilo. Jako baron Mirko Zeta nebude chybět Jan Šťáva spolu s Jiřím Sulženkem a k nim se připojí i kolegové z činohry, Pavel Čeněk Vaculík a Martin Veselý, které čeká role sekretáře Njeguše, hybatele všeho dění.

Reprízy jsou pak naplánované v termínech - 5. 2., 26. 2., 15. 3., 29. 3., 22. 4., 27. 5. a 10. 6. 2023.

Foto: © Marek Olbrzymek, Národní divadlo Brno

Podcast