Iannis Xenakis a jeho hudba v DOXu

4.11.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc
Zásadní orchestrální skladby řecko-francouzského avantgardisty, skladatele a architekta Iannise Xenakise zazní v úterý 5. listopadu od 19 hodin v multifunkčním sále DOX+. 

Xenakis muzikanty i posluchače strhává do svého zvukového světa – syrového, fascinujícího, nezaměnitelného, ve kterém propojil svět hudby, matematiky a koncepty architektury. Ostatně patřil k blízkým spolupracovníkům Le Corbusiera. Koncert pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a navazuje tak na koncert Zásadní Feldman, který sál v dubnu loňského roku otevřel veřejnosti. Zásadní orchestrální skladby Iannise Xenakise v Praze nikdy nezazněly, přitom Varšava některé z nich uváděla už počátkem 60. let a Iannis Xenakis je jedním z nejoriginálnějších skladatelů druhé poloviny 20. století. Jeho díla zazní pod vedením Petra Kotíka v podání 85členného mezinárodního orchestru mladých hráčů Ostrava New Orchestra/ONO a špičkových sólistů z USA, Německa a Maďarska.

Již v následujících dnech bude v Praze zkoušet mezinárodní ONO / Ostrava New Orchestra, těleso složené z mladých hráčů ze dvanácti zemí Evropy, které vzniklo v roce 2017 pro festival Ostravské dny a s tvorbou Xenakise má už zkušenosti. Jako sólisté se představí velmi oceňovaný německý barytonista Holger Falk, specialista na Xenakisovy náročné vokální party. K perkusím zasedne Tamás Schlanger z Budapešti, který již během studií spolupracoval s proslulou Amadinda Percussion Group. Třetím sólistou večera je virtuózní newyorský trombonista William Lang, který se představí v Xenakisově koncertu Troorkh z roku 1991. Program zahájí nesmírně náročná orchestrální skladba Ata (1987). Koncert inicioval Petr Kotík, který se s Xenakisem dlouhé roky osobně znal a jeho orchestrálnímu dílu se coby dirigent systematicky věnuje.