Igor Levit vydá v září nové album

Rusko-německý pianista chystá nahrávku se skladbami Dmitrije Šostakoviče a Ronalda Stevensona.

Čtyřiatřicetiletý Igor Levit je profesorem na hudební akademii v Hannoveru a laureátem mnoha prestižních ocenění. Proslul zejména coby interpret hudby klasiků klavírní literatury: Beethovena, Bacha a Liszta. Na svém novém albu, které má vyjít 10. září, se ovšem rozhodl pustit do repertoáru 20. století.

První skladbou na nahrávce bude působivý, zhruba dvouapůlhodinový cyklus 24 preludií a fug geniálního ruského modernisty Dmitrije Šostakoviče. Dílo bylo dokončeno v roce 1951 a je inspirováno Bachovým Dobře temperovaným klavírem. Stejně jako obě knihy slavné barokní sbírky, i Šostakovičova práce obsahuje preludia a fugy ve všech durových i mollových tóninách, ovšem zpracované moderním hudebním jazykem. Většinu částí nahrál již v 50. letech autor sám, mezi další významné interprety patřili například Vladimir Ashkenazy či uznávaný jazzman Keith Jarret - Levitova nahrávka se tedy ocitne ve velmi silné konkurenci.

Podle klavíristova vyjádření v sobě Šostakovičova preludia fugy spojují "vřelost a bezprostřednost s osamělostí. Je to rituál sebepoznávání, který se zabývá těmi nejintimnějšími otázkami."

Další dílo, které se na desce objeví, je s velikánem ruské hudby 20. století také spojeno. Jde o Passacaglii na téma DSCH, kterou složil skotský skladatel Ronald Stevenson. Motiv D-Es-C-H Dmitrij Šostakovič použil (po vzoru Bachova motivu B-A-C-H) jako svůj "hudební monogram" v nejrůznějších skladbách, včetně některých symfonií, smyčcových kvartetů a sólových koncertů. Stevensonovo zpracování tohoto tématu, které vzniklo v roce 1963, tedy ještě za Šostakovičova života, čítá přes 300 variací.

Levitovo album v září vyjde u společnosti Sony Classical a již nyní je z něj na klavíristově YouTube kanálu k dispozici ochutnávka: Šostakovičovo Preludium č.1 C-dur, které si můžete poslechnout na tomto odkazu.

Foto: Profimedia

Podcast