Ildar Abrazakov se vrací do Prahy

30.5.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Ildar Abdrazakov patří k nejvýznamnějším světovým pěvcům – basistům. Od svého debutu v milánské La Scale v roce 2001, kdy mu bylo pouhých 25 let, se ruský pěvec pevně usadil na všech prestižních světových scénách včetně Metropolitní opery v New Yorku, Vídeňské státní opery či mnichovské Bavorské státní opery. Jeho zvučný, kultivovaný hlas spolu s jeho jevištním uměním kritici oceňují jako „senzační bas... který má vlastně všechno – velkolepý zvuk, krásné legato…“ (The Independent). Ildar Abdrazakov je rovněž aktivním koncertním pěvcem, vystupoval na slavném londýnském festivale BBC Proms či v newyorské Carnegie Hall, a spolupracuje s významnými orchestry včetně Chicagských symfoniků a Vídeňských filharmoniků.
Ildar Abdrazakov je od svého debutu v roce 2004 stálým hostem Metropolitní opery a vytvořil zde celou řadu rolí. Mezi jeho operními závazky z posledních sezon figurují také např. Mefistofeles (Gounod: Faust) v Pařížské národní opeře a v Teatro Regio di Torino, Mustafà (Rossini: Italka v Alžíru) ve Vídeňské státní opeře, či Don Ruy Gomez de Silva (Verdi: Ernani) na Salcburském festivalu.
V současné sezoně 2015/2016 se vrací ve svých oblíbených rolích belcantového repertoáru; nejprve v září a poté i v lednu do Metropolitní opery jako Jindřich VIII. v Donizettiho Anně Boleně, po boku Sondry Radvanovsky v titulní roli. V Evropě se vrací do Opéra National de Paris jako Don Basilio v Rossiniho Lazebníkovi sevillském. Následně se zaměří na Verdiho; nejprve vystoupí v jeho Requiem ve Philharmonie Luxembourg a v dubnu ztvární titulní roli v jeho opeře Attila v opeře v Monte Carlu. Během května 2016 se představí ve dvou koncertních provedeních Verdiho Macbetha ve Stockholmu pod taktovkou Riccarda Mutiho.
Ildar Abdrazakov se narodil v roce 1976 v Ufě, hlavním městě Baškirské republiky Ruské federace. Po absolvování Státního institutu umění v Ufě se stal členem Baškirské opery. Koncem 90. let zvítězil v celé řadě soutěží, vítězství v mezinárodní televizní soutěži Marie Callas v Parmě v roce 2000 ho vyneslo na mezinárodní scénu a zajistilo mu debut v milánské La Scale v následujícím roce.
Árie svých nejslavnějších operních postav, známých i z přenosů Metropolitní opery zazpívá 13. června ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Více na http://www.nachtigallartists.cz/projekty/ildar-abdrazakov-2016-6-16